Avatar uživatele
Zlatý

Proč byl bobr v minulosti oblíbený, že se dostal do náboženství, na erby, znaky atd.? Přesto byl v 19. st. vyhubený..

Nedávno byla položená otázka o jeho užitečnosti, či škodlivosti v současnosti.

Dnes je v MF Dnes článek, že se bobr stává nepřítelem státu. Náklady na likvidaci škod činí ročně cca třicet milionů korum. Zahradníci na jižní Moravě si vozí ze ZOO vlčí výkaly, aby ho odpudili... V Bělorsuku se již bobři mohou lovit.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Bobr byl a je celosvětově opblíben hlavně deíky své kvalitní a pěkné kožešině. Na našem, území byl bobr vyhlazen nejen kvůli kožešině, ale i z důvodů jeho přetváření krajiny, které bývá převážně odlišná, než je představa lidí. Díky daleko hustšímu osídlení než v minulosti, je společné soužití těchto dvou tvorů dosti obtížným kompromisem. Uvadí se že dospělý bobr spotřebuje za rok 200 - 300 stromů. A nejsou to plevelné stromy a keře, jak se nás občas snaží přesvědčit někteří ekologové.Dalším problémem jsou narušené hráze rybníků, zdvíhaní hladin tak že mohou ohrozit lidská obydlí. Zkrátka zda se, že by jsme tu planetu potřebovaliasi o kousek větší.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Bobr totiž není jen tak ledajaké zvíře. Je jistě právem nazýván inženýrem krajiny. Prostředí, ve kterém žije, si upravuje tak, aby mu víc vyhovovalo. Stavbou hrází zvyšuje vodní hladinu a zaplavuje přilehlé porosty. Ve vodě se cítí nejbezpečněji a takhle si vlastně zvyšuje pole působnosti. Cíleně si vybírá, které dřeviny shodí, a tím výrazně zasahuje do složení rostlinných a na ně navázaných živočišných společenstev. Oblíbeným a chutným dřevinám dělá často prostor tím, že likviduje ty, které mu nechutnají. Tím, že zvyšuje zadržování vody, mění tvářnost celé krajiny. Bobří teritorium může mít různou velikost i podobu. V nedotčené krajině jde většinou o umělá jezírka vytvořená hrázemi, tůně propojené důmyslným systémem kanálů, místa, kam se chodí „pást“, jídelny a zásobárny. Jenže za dlouhou dobu bobří nepřítomnosti ona nedotčená území prakticky vymizela. Lesy jsou hospodářské, řeky napřímené a regulované. I v takovéhle krajině si však bobr vede výborně, ale tím, že zaplavuje lesnické školky a kácí v nich nebo ucpává mostní přepustky a zaplavuje cesty, naráží na zájmy mnohem mocnějšího zvířete, než byly jeho přirození nepřátelé.

Zdroj: internet


Avatar uživatele
Bronzový

Bobr ano to je pravda že v náboženství se dostal do znaku,dneska je pohromou pro stát,dokáže udělat takovou spoušt nemusí být ani vychřice vykácí vše bez povolení,akorát ochránci přírody ho chráni,mají dobrou kuži.jinač nic akorát škodí.ten se dokáže pustit i do člověka.
Doplňuji:
To byl nejlepší ing přírody,dával přírodu do pořádku.

Zdroj: žolík

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.