IK

Proč by svaly při cvičení měly bolet?

Není to jen hecování, aby člověk případnou bolest lépe překonal? Svaly přece signalizují bolestí mechanické poškození a dráždění odpadními produkty a oboje chce zmírnit námahu. Je nějaký důvod, proč je tento masochismus tak rozšířený?

Odpovědi
quentos

Neměly, je to mýtus. Viz např. http://dailybur­n.com/life/fit­ness/doms-muscle-soreness/
Pochází zřejmě od fyzicky pracujících lidí, které po příchodu z práce bolí celé tělo – takže mají pocit, že když je po cvičení svaly nebolí, tak dostatečně „nemakali“.

Muffz

Svaly fungují jednoduše, při zátěži, která není klasická a na kterou není tělo zvyklé (třeba chůze vs sprint, normální dřep vs dřep se 100kg činkou), se potrhají svalová vlákna (v dobrém). Takto potrhaná vlákna pak dorůstají silnějšími a pevnějšími vlákny a tím sval roste. To, co bolí, je právě to potrhání a následná regenerace.

Pokud člověk cvičí a svaly ho nebolí, tak je to ukazatel toho, že nerozvíjí svalstvo.

PS: Tahle bolest svalů je zcela jiná než normální bolest, je příjemná, když si člověk po tréninku lehne a cítí, jak mu brní celé tělo, tak to jeden z nejlepších okamžiků, který jsem zažil. :)

zjentek

Jistě, ale co bolí, to také „roste“, jak se říká lidově, čili co bolí, formuje se ve smyslu nejrychlejší adaptace na náročnější životní podmínky, tedy mění svou celkovou strukturu k lepšímu, chcete-li ;)

ivzez

Podle mne by člověk měl svaly „cítit“, svaly by neměly při cvičení bolet.
Bolest při cvičení je znakem přepínání nebo špatného provádění cviků.
Já znám naopak pravidlo, že by člověk nikdy neměl cvičit „přes bolest“,
protože takové cvičení může vést k poškození.

Antonka

Precti si tom na netu :) protoze lehce popraskaji kdyz se to tak rekne a ty je musis doplnit bilkovinami aby rostly.

kamila2658

Souhlasím s tím, že po cvičení by správně neměli být velké bolesti svalů. Problém může byt například v nedostatku vitamínů či minerálu v organismu. Zde je o tom i napsáno https://www.bo­dyflexnutriti­on.cz/blog/vi­taminy-pro-regeneraci-svalu/

adam78987

Mno, teď už jen otázka, kde brát ty proteiny? :D Můžeme prý klidně ze stravy či z doplňků typu: https://www.bo­dyflexnutriti­on.cz/proteiny/ :) ??

quentos

Rád Vás tu po delší době zase vidím :{)>