TechLili

Proč by se neměla elektronika vhazovat do směsného odpadu?

Žiju s babičkou a pořád se mi ji nedaří přesvědčit, aby přestala vyhazovat prázdné baterie, žárovky atp. do normálního odpadu… Řekla jsem jí, že máme poblíž sběrnu elektrického odpadu (takovou bez poplatků, jen to tam hodím a jdu) ale ona pokračuje ve svém zvyku.
Došlo mi, že by se neměla elektronika dávat do směsného odpadu, protože se to všechno spaluje a může to být nebezpečné (riziko výbuchů nebo nebezpečné plyny při spalování). … Jsou pro to ještě nějaké další důvody? A taky mě napadl protiargument, že ve spalovárně jsou stejně pracovníci, kteří odpad na páse prohlíží, byli jsme totiž se školou na exkurzi a tam pracovníci třídili kovové odpady atp. Co si myslíte?

Nejlepší odpověď
Dochy

nebezpečné/zdraví či prostředí škodlivé chemikálie, možnost vytěžit nedostatkové a drahé suroviny (zlato, lithium)…
Jinak klasické žárovky (ty s vláknem) ať klidně do popelnice háže, s tím stejně nikdo nic nedokáže udělat. úsporky a ledky to už je elektronika a nebezpečné chemikálie…

Další odpovědi
Kepler

  1. Recyklují se vzácné materiály: měď, stříbro, zlato, lithium a další.
  2. Elektronický odpad obsahuje i množství toxických materiálů: olovo, rtuť, luminofory (u starých TV a monitorů) apod. Proto do spalovny nepatří.

Emefej

Elektronika obsahuje množství materiálů, které se mohou recyklovat. Je neekonomické je vyhazovat na skládku nebo do spalovny.

Midoc

V elektronice jsou cenné kovy, které se u nás netěží. Lze je recyklovat.
Obsahuje i těžké kovy, které na skládku ani do spalovny nepatří. Na třídích linkách se odpad se dotřizuje např. žluté kontejnery plasty, modré papír. Černé kontejnery nikdo netřídí, jde to celé na skládku, nebo do spalovny. Ze spaloven potom unikají nebezpečné látky do ovzduší. https://mobili­zujeme.cz/clan­ky/z-recyklace-elektroniky-ziskame-zpet-az-95-materialu-rika-manazerka-asekol

Vinpe

Zářivky, kompaktní zářivky obsahují rtuť. Ve směšném komunálním odpadě, ve spalovně se rozbijí a páry rtuťi se uvolní do ovzduší.
Cenné kovy jsou i ve nevytřideném směšném komunálním odpadě. Jsou to plechovky od potravin, konzervy, víčka, alobal, hliníkové plechvky. Obsahují hliník, železo. Na skládce zkorodují, rozpadnou se. Z tenkostěnného hliníku ve spalovně také nic nezbyde. Kovy se můžou úspěsne opakovaně recyklovat.
V některých městech mají kontejnery na kov. Železné kovy, hliník se můžou dobře prodat ve sběrně surovin, nebo odevzdat takédo sběrného dvora. Když bude nedostatek kovů jako suroviny pro průmysl, budou drahé nové kovové výrobky.