talka

Proč asi vůbec vznikl vesmír?

Má smysl o tom filozofovat? Abychom se měli čemu obdivovat nebo to má snad jiný vztah k naší existenci?

Nejlepší odpověď
mosoj

Toť otázka. Je otázkou zda má člověk na to aby vesmír vůbec pochopil.
Ale proč o tom nepřemýšlet.

Další odpovědi
Pepa25

Loni k tomu vyšel česky bestseller: https://www.kos­mas.cz/knihy/190352/pr­oc-existuje-svet/
Kupodivu také nekončí jednoznačným závěrem … 😉 jen naznačím, že hodně záleží na tom, z jakého přístupu člověk otázku uchopí: z pohledu fyziky, filozoficky, teologicky, z pohledu logiky … Filozofovat asi má smysl, např. z pohledu tříbení logiky, ale podobné otázky jsou zřejmě dobré jen pro duševně zdravé a vyvážené jedince …

zjentek

abychom „měli kde být“ ,)

MK44

Dobrá otázka! S ní už si nalámalo hlavu lidí! Nic proti filosofování, ale v tomto případě, z toho důvodu, že lidstvo (snad zatím) v té věci nemá dost informací, hrozí nebezpečí, že se filosofování „zvrhne“ ve fantazírování. Nic proti fantazii, jen je třeba hlídat hranici, kdy vyhodnocujeme poznatky a uvažujeme logicky a kdy si vymýšlíme, sníme, rozebíráme fantazie, ať vlastní nebo zděděné po předcích, dopouštíme se myšlenkových přehmatů, zkratových úvah, výmysly bereme za empirická data apod., neboli na které straně té hranice zrovna jsme. Často totiž stojíme takříkajíc rozkročmo nad ní – napůl něco víme a napůl si vymýšlíme nebo si přejeme, aby to tak bylo. Například: existuje vesmír, aby(!) …? A taky se z toho nescvoknout 🙂

Obdivovat vesmír lze. To mu snad neublíží. Ale nemám důvod si myslet, že by tu byl od toho. A jelikož ve vesmíru žijeme, bezpochyby má naše existence k němu vztah. Jsme na něm závislí. Můžeme ho cílevědomě měnit – teda zatím v „pozemském“ měřítku. Ale v budoucnu možná i jako celek a zásadně. Proto nám vůči němu roste odpovědnost. Zvláště pak, má-li vesmír nějak omezené trvání. Pak záleží na nás, co s ním uděláme – a tedy co uděláme se sebou. A času zřejmě ubývá … no jak říkám, hlavně se z toho nescvoknout … 😉

geekocz

Vznikl proto, aby ty ses právě v tuto chvíli mohla zeptat na tuto otázku. Přesně kvůli tomu také probíhala evoluce (podle věřících: právě proto nás bůh stvořil).

postcd

já to asi vim, ale nevím jeslti to sem můžu napsat, souvisí to s láskou

http://goo.gl/mpnkEp

Agneta

Jsem taky toho názoru, že to souvisí s láskou :DDD