zjentek

proč archaismus?

může původ slova „archaický“ nějak souviset s „předpotopní“ ? Jako že archa? ,)

Nejlepší odpověď
annas

Archaismy jsou zbytky starých pravidel, jsou tvary, jež nepodlehly působení analogie. Charakteristikou jejich jest, že byly původně pravidlem, že jich časem stále ubývalo až na dnešní malou míru. Pokud jde o původ, nemají s archou nic společného.

Ze slovenského etymologického slovníku:

archaizmus , z francúzskeho moitié ≈ archaismus , z francouzského moitié. Jeden z významů – po určitou dobu něco sdílet – stejně jako jazyiový archaismus.

Jinak výraz archa pochází z latiny ze slova arca = skříň, vl. uzávěra, odtud se dostala do němčiny jako arke – arche – Arche..

V češtině = křídlový uzavírací oltář, – doloženo v r. . 1498, biblická archa úmluvy (skříňka s Desaterm), Noemova archa.

Různé slovníky.