kurec

Proč anonymní prohlížeč je zdarma ale vetšína VPN ne ?

Tím prohlížečem myslím asi tak největší anonymní prohlížeč Tor(protože proč bych měl používat jiný než tento) a ano vím že ostatní anonymní prohlížeče jsou třeba za peníze ale to co mě zaráží je proč je VPN zpoplatněná vždyť servery Toru a VPNek stojí tak nějak stejně tak kde je problém ?

Odpovědi
anonym

Protože do sítě TOR poskytují anonymizační uzly dobrovolníci a celé je to tím pádem založeno na crowdsourcingu, tedy nikomu se nic neplatí. Autoři TOR Browseru vyvíjí prohlížeč zdarma jako opensource řešení (podobně vzniká třeba linux, libreoffice, firefox a mnoho dalších projektů) no a uzly do sítě poskytují sami uživatelé dobrovolně, aby to tyto dobrovolníky ale až příliš nevytěžovalo, jsou rychlosti přenosu záměrně hodně limitované.

Komerční VPN je v podstatě velmi podobná záležitost, poskytuje však obvykle daleko vyšší rychlosti přenosu a za to si nechávají jakožto za přidanou hodnotu zaplatit.

autacek

Problémem je rychlost a množství přenesených dat. Navíc Tor je i jiný projekt, než jen na komerční bázi založená VPN.