Avatar uživatele
Zlatý

Proč ani nejmodernější tanky nejsou vybaveny rotačním kulometem a ty běžné jsou spřaženy s pohybem hlavně kanónu?

Nějak mi to nedává smysl. Nebo lze z kulometu střílet nezávisle na poloze otočné věže s kanónem? Tank T-72 ve výzbroji AČR to tak nemá, jen další protiletadlový kulomet na věži, pokud ho tam má.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Buď si jist, že tank lze osadit kulometem na věži dle předpokládaného nasazení. NSV je jen jedna z možností. AČR snad ani kulomety typu gatling ve výzbroji nemá. Nakonec... to je obrovskej žrout střeliva a to se hodí jen pro dost úzké spektrum nasazení.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jednak vysoká spotřeba střeliva, druhak náročnost na údržbu - tank nemá žádný pozemní personál, všechno musí dělat osádka - bojovat, servisovat, přesunovat se i chrápat MUSÍ stihnout. Navíc pozemní cíle ani tank samotný se nepohybují takovou rychlostí, aby jim nestačila střelba kadencí cca 500-1000 ran/min.

Spřažení se provádí kvůli zjednodušení - střelec ovládá jak kanón, tak kulomet zároveň, velitel tank komanduje - vyhledává cíle, určuje prioritu jejich ničení atd. a případně obsluhuje věžový kulomet, no a řidič řídí. V emerickejch tancích, které nejsou vybaveny automatickým nabíjením je osádka čtyřčlenná, tedy ještě s nabíječem. (Ale ono to má i výhody - je třeba rozdíl zakopat tank ve 3 nebo ve 4 lidech, to jistě chápeš.)

Ekonomický faktor je celkem DOST důležitý. Podívej třeba na Čínu - ta má téměř MILION tanků (povětšinou zastaralé typy jako T34-85, T-55 apod.). Jenže cena T-34 je 5000USD, zatímco protitanková střela Hellfire stojí 200 000 USD.


Avatar uživatele
Zlatý

Už jako malí kluci jsme věděli, že hlavní údernou silou tanku je kanon!! Ten také stejně jako pomocný kulomet střílí tam, kam je namířená věž, kterou ovládá střelec.
Tedy tank může střílet na všechny strany bez ohledu kam jede. Již drahnou dobu jsou tanky vybaveny stabilizací střelecké věže. Což znamená že zamíření kanonu nerozhodí houpání tanku při jízdě a kanon i kulomet míří stále do stejného místa, bez ohledu na to jak se tank při jízdě naklání.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jako bývalý tankista to vidím takhle:
- v tanku opravdu není místo na tolik munice
- v tanku není člověk, který by nezávislý kulomet obsluhoval (ti 3 nebo 4 tam mají plné ruce práce)
- bylo by to zbytečné, tank má v boji jiné úkoly (o eliminaci lehkých cílů se musí postarat doprovodná pěchota)

alien > poznámka k terminologii - v žádném případě se nejedná o automatické nabíjení v pravém slova smyslu. Ten mechanismus stále vyžaduje obsluhu, jenom ubyla ta fyzická dřina. Jediné, co je tam plně automatické, je vystřelení patonu (nespalitelný zbytek nábojnice).


Avatar uživatele
Zlatý

Protože vojenské operace dnes vyžadují v přeneseném významu skalpely a ne kladiva ... dnes skutečně nejde o to pokosit vše živé, ale zasáhnout co nejrychleji naprosto přesně vybrané cíle. Tanky se jaksi obecně se do tohoto stylu vedení boje už příliš nehodí a je to spíš taková zastrašovací záloha. Klíčovou roli přebírají úplně jiné typy zbraní, méně nápadné, na první pohled dokonce méně hrozivé, přesto účinnější.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

mosoj: stabilizovaná není věž, ale jen hlaveň kanónu.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Edison: argument velkého žrouta střeliva neobstojí, když ten rotační kulomet unesou i letadla se značnou zásobou střeliva. Proti živé síle s RPG by takový kulomet byl nepochybně účinnější než kanón.

Avatar uživatele
Stříbrný

Klaproth

Argument velkého žrouta obstojí. Ve všech sovětských tancích je extrémně málo místa. Je to daň za nízký profil. Věř mi, vím o čem mluvím.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Letadlo je úplně jiný případ. S ohledem na rychlost pohybu má vysoká kadence smysl. Oproti tanku.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... tak si vlez do tanku a uvidíš, kam bys to asi dal ...

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4431
Zlatý Kepler 2211
Zlatý Drap 1818
Zlatý quentos 1637
Zlatý mosoj 1541
Zlatý led 993
Zlatý marci1 990
Zlatý Edison 735
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.