Kepler

Proč ani nejmodernější tanky nejsou vybaveny rotačním kulometem a ty běžné jsou spřaženy s pohybem hlavně kanónu?

Nějak mi to nedává smysl. Nebo lze z kulometu střílet nezávisle na poloze otočné věže s kanónem? Tank T-72 ve výzbroji AČR to tak nemá, jen další protiletadlový kulomet na věži, pokud ho tam má.

Nejlepší odpověď
Edison

Buď si jist, že tank lze osadit kulometem na věži dle předpokládaného nasazení. NSV je jen jedna z možností. AČR snad ani kulomety typu gatling ve výzbroji nemá. Nakonec… to je obrovskej žrout střeliva a to se hodí jen pro dost úzké spektrum nasazení.

Další odpovědi
aliendrone

Jednak vysoká spotřeba střeliva, druhak náročnost na údržbu – tank nemá žádný pozemní personál, všechno musí dělat osádka – bojovat, servisovat, přesunovat se i chrápat MUSÍ stihnout. Navíc pozemní cíle ani tank samotný se nepohybují takovou rychlostí, aby jim nestačila střelba kadencí cca 500–1000 ran/min.

Spřažení se provádí kvůli zjednodušení – střelec ovládá jak kanón, tak kulomet zároveň, velitel tank komanduje – vyhledává cíle, určuje prioritu jejich ničení atd. a případně obsluhuje věžový kulomet, no a řidič řídí. V emerickejch tancích, které nejsou vybaveny automatickým nabíjením je osádka čtyřčlenná, tedy ještě s nabíječem. (Ale ono to má i výhody – je třeba rozdíl zakopat tank ve 3 nebo ve 4 lidech, to jistě chápeš.)

Ekonomický faktor je celkem DOST důležitý. Podívej třeba na Čínu – ta má téměř MILION tanků (povětšinou zastaralé typy jako T34–85, T-55 apod.). Jenže cena T-34 je 5000USD, zatímco protitanková střela Hellfire stojí 200 000 USD.

mosoj

Už jako malí kluci jsme věděli, že hlavní údernou silou tanku je kanon!! Ten také stejně jako pomocný kulomet střílí tam, kam je namířená věž, kterou ovládá střelec.
Tedy tank může střílet na všechny strany bez ohledu kam jede. Již drahnou dobu jsou tanky vybaveny stabilizací střelecké věže. Což znamená že zamíření kanonu nerozhodí houpání tanku při jízdě a kanon i kulomet míří stále do stejného místa, bez ohledu na to jak se tank při jízdě naklání.

Klaproth

Jako bývalý tankista to vidím takhle:

  • v tanku opravdu není místo na tolik munice
  • v tanku není člověk, který by nezávislý kulomet obsluhoval (ti 3 nebo 4 tam mají plné ruce práce)
  • bylo by to zbytečné, tank má v boji jiné úkoly (o eliminaci lehkých cílů se musí postarat doprovodná pěchota)

alien > poznámka k terminologii – v žádném případě se nejedná o automatické nabíjení v pravém slova smyslu. Ten mechanismus stále vyžaduje obsluhu, jenom ubyla ta fyzická dřina. Jediné, co je tam plně automatické, je vystřelení patonu (nespalitelný zbytek nábojnice).

anonym

Protože vojenské operace dnes vyžadují v přeneseném významu skalpely a ne kladiva … dnes skutečně nejde o to pokosit vše živé, ale zasáhnout co nejrychleji naprosto přesně vybrané cíle. Tanky se jaksi obecně se do tohoto stylu vedení boje už příliš nehodí a je to spíš taková zastrašovací záloha. Klíčovou roli přebírají úplně jiné typy zbraní, méně nápadné, na první pohled dokonce méně hrozivé, přesto účinnější.

Kepler

mosoj: stabilizovaná není věž, ale jen hlaveň kanónu.

Kepler

Edison: argument velkého žrouta střeliva neobstojí, když ten rotační kulomet unesou i letadla se značnou zásobou střeliva. Proti živé síle s RPG by takový kulomet byl nepochybně účinnější než kanón.

Klaproth

Argument velkého žrouta obstojí. Ve všech sovětských tancích je extrémně málo místa. Je to daň za nízký profil. Věř mi, vím o čem mluvím.

Edison

Letadlo je úplně jiný případ. S ohledem na rychlost pohybu má vysoká kadence smysl. Oproti tanku.

Mc Merkurion

… tak si vlez do tanku a uvidíš, kam bys to asi dal …