_Bůh_

Proč angloamerická kultura lže o české historii?

Všichni znají českého knížete svatého Václava, který v zásadě nic nedokázal, platil výpalné Němcům, a podle historiků byl jeho bratr Boleslav daleko schopnější. Václavova neschopnost jej donesla až do pozice patrona českých zemí. V angloamerickém prostředí je však označován za krále, kterým nikdy nebyl. Viz zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dobr%C3%BD_kr%­C3%A1l_V%C3%A1clav

Sv. Václav je za krále označován v seriálu Teorie velkého třesku, v seriálu Simpsonovi, ve filmu Tři dny Kondora s Robertem Redfordem a ve filmu Láska nebeská. Proč Američané lžou o patronovi českých zemí? Máme si to brát osobně? Přeci jen to je český patron, a v angličtině se také rozlišuje kníže a král. Vznikne z tohoto problému diplomatická rošáda? Má Česká republika nárok na odškodné? Proč je Robert Redford zlý člověk? A co na to Jan Tleskač?

Zde důkaz: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=d7DagmBU­Opc&ab_channel=Da­vidV%C3%A1vra (dostupné jsou české titulky).

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vždyť to máte přímo v tom odkazu: za vše může Václav Alois Svoboda, který patřil mezi tu část buditelů, která vyráběla rukopisy a mystifikující legendy …

Další odpovědi
Disraeli

Na to že seš troll, máš tentokrát docela pravdu. ;) Protože Václav byl totální lamka (hlavně drtivá část jeho života neznámá… zbytek napsáno dávno po jeho smrti a to většinou jen křesťanská glorifikace, zbytek toho co víme, moc chvályhodné není) a Boleslav byl v podstatě zakladatel našeho státu, obrátný vladař a jeden z našich nej. Václav oslavován hlavně z křesťanského pohledu (do jisté míry docela fanatik a pronásledovatel pohanů, šířitel křesťanství… ale jinak neschopný vladař).

  1. To máš celkem fuk, protože kníže/král, to výjde na stejno… nijaká zásadní změna se od Vratislava II. neudála. Jakože ten titul, to je docela bezpředmětná věc, záleží na jeho chápání, ale pokud kníže je vladařem, tak je to de facto král (panovnické tituly si jsou jinak rovny, zrovna královský je základní… všechny panovnické tituly se dají označit jako krále, jiank je to jen otázka pojemnování a ZVYKŮ, kam spadá i chápání/význam toho titulu). Samozřejmě ve středověku platila jistá feudální hierarchie a Vratislav II., Vladislav II. a posléze Přemysl Otatkar I. dostali koruny od císařů, ale to máš celkem buřt (klidně se mohli prohlásit za krále sami, nějakým vyhlášením, ale tehdy to záleželo na vztazích, církvi a chápání)… Kníže nebo král je však v tomto ohledu přašť jako uhoď. Boleslav jako vládnoucí kníže prostě roven královi (totéž Václav).
  2. Je to anglická koleda a v angličtině oni neznají vládnoucího knížete (jako znají, ale ne nějak dobře a do písničky se to nehodí)… muselo by to být přeloženo jako „prince“ nebo „duke“ a výraz král je zde lepší překlad, protože je to blíž panovníkovi. Good Duke Wenceslas by neznělo tak dobře ;) Navíc by si většina (anlgicky mluvících) myslela, že se jednalo o nějakého prince/vévodu a nikoli knížete-vladaře.
  3. Původ písničky byl sporný… Angličanům a pdobným to mohlo být jedno, protoře nikdo sv. Václava neznal, tak neměli důvod něco českého ničit nebo o něčem lhát. ;)

dubraro

Oni to spíš moc dobře nevědí, než že by úmyslně lhali. Specializovaní historikové samozřejmě ano, ale běžným lidem je úplně fuk, jestli před 1000 lety kdesi daleko na východě někomu říkali kníže nebo král. Ještě slavný A. C. Doyle na začátku 20. století mystifikuje o české šlechtě až se práší.
Kromě toho se naše šlechtické tituly do angličtiny někdy těžko překládají, protože v Anglii se vyvinul jiný systém šlechtických stupňů než se užíval u nás (víceméně německý).

Ametyst

Považovat Hollywood za kulturní autoritu nebo reprezentanta celé anglo-americké kultury je poněkud hloupé. Je dobré naučit se rozlišit zbytečné a okrajové od podstatného.

Beno

Je to jiná kultura. My jsme Slovani.

Disraeli

Navíc ty irské folkové a podobné songy znějí dobře ;)
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_-b4bo4YOvQ Duke ani princ by fakt neznělo dobře. :P
(The Irish Rovers, The Dubliners, The High Kings,..).