štamgast

Proč Američani shodili na Hirošimu a Nagasaki atomové bomby?

Neměli je radši shodit někde v Německu? Proč zrovna dvakrát v Japonsku? Jaké jsou dnes vztahy USA s Japonskem?

Nejlepší odpověď
anonym

Zajímavé čtení.

Zdroj: http://www.val­ka.cz/clanek_10813­.html

Další odpovědi
beer

„I po šesti měsících intenzivního strategického bombardování 67 japonských měst odmítala japonská vláda přijmout ultimátum předložené Postupimskou deklarací. Podle nařízení prezidenta Harryho Trumana svrhlo americké armádní letectvo v pondělí ráno 6. srpna 1945 na město Hirošima atomovou pumu Little Boy. O tři dny později následovalo svržení pumy, nazvané Fat Man, na Nagasaki.[1] Tyto dvě jaderné pumy jsou jedinými jadernými zbraněmi, které kdy byly použity ve válce.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tomové_bombar­dování_Hiroši­my_a_Nagasaki
Doplňuji:
Opět Google: V roce 1960 obě země podepsaly bezpečnostní dohodu. Od té doby je v Japonsku 47 tisíc amerických vojáků. Asi polovina jich je právě na základně na Okinawě.

Dochy

Kromě jiného i proto, že v době války v Evropě ještě atomovky nebyly zkonstruované. (To možnosti jejich použití poněkud stěžuje 😉. První jaderný test byl proveden v červenci 45, jaderný materiál v dostatečném množství byl získán teprve v prvních měsících roku 45 a to už nejspíš nikdo nepovažoval masivní bombardování Evropy za nutné.

ponovotny

jak píše Dochy. Když byla atomová bomba dokončena, bylo už v Evropě skoro doválčeno a navíc spojenecké armády neměli protiradiační vybavení. V případě, že by Německo válku vyhrávalo, pravděpodobně by se Evropa atomových bomb dočkala. K použití bomb v Japonsku vedlo mnoho důvodů. Základní byl asi ten, že američani vyžadovali Japonsko jako válečnou kořist a bombami nahradili jeho nákladné a náročné dobívání. Samozřejmě byl také velký zájem vyzkoušet novou zbraň v akci a tím také vytvořit atomového bubáka. Možná ale stačilo odpovědět, že tím rychleji ukončili válku s Japonskem.

Emefej

Japonci prostě měli smůlu, že v době dokončení vývoje atomové zbraně byli poslední zemí, která ještě s USA bojovala. Tak jim to tam hodili, hlavním důvodem bylo „představení“ nové zbraně světu, zejména byl tento vzkaz určen pro hlavního budoucího nepřítele SSSR.

huxa

Ostatní samozřejmě mají pravdu, tudíž jen dodám, že USA válčilo převážně s Japonskem, jinak „jen“ podporovalo na frontách v Evropě hlavně surovinami.

led

Správna otázka… Proč??
V dobe ukončenia vojny v Európe ešte nebolo vyriešené spojenie jadrovej nálože s bombou a jej následné „bezpečné“ odpálenie. Vzhľadom na nedostatočnú znalosť účinkov jadrového výbuchu by jej použitie mohlo ohroziť aj spriatelené štáty.
Prečo práve Japonsko?
Vychádzalo sa z „pokriveného“ myslenia vládnúcich kruhov USA. V neobývanej oblasti jadrový výbuch bol odskúšaný, ničivé účinky boli viditeľné, ale na ľudskom organizme ešte neboli odskúšané. Použitie tejto bomby ako akt zastrašenia cisárstvu, z vojenského pohľadu Hirošima a Nagasaki neboli dôležité, akt pomsty za Pearl Harbor, možnosť dlhodobého výzkumu účinkov na človeku, upevnením vlastnej politickej a ekonomickej moci následným spoluvybudovaním porazeného Japonska ako bašty amerického monopolu v Ázii, získanie štatútu oslobodenia Ázie od fašistického Japonska…
zdroje: memoáre amerických politikov, generálov, vedcov

anonym

huxo, zkus doplnit text písničky Jana Vyčítala:„Já trvám na tom, že Plzeň osvobodil .....“