dudu

Proč a v čem je horší Agrofert než kdysi impérium Tomáše Bati?

AGROFERT, a.s., je český holdingový konglomerát operující především v odvětvích zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií, pod který patří více než 250 dceřiných společností. Působí zejména v regionu střední Evropy: v Česku, na Slovensku, v Německu a v Maďarsku. Dále společnost působí v dalších 18 zemích světa na 4 kontinentech. Konsolidované tržby společností dosáhly v roce 2012 téměř 132,5 miliard Kč. Ke konci roku 2017 v něm pracovalo 33 tisíc zaměstnanců, z nich 22 tisíc v ČR! Na rozdíl od většiny nadnárodních společností veškeré daně odvádí do rozpočtu České republiky.
Odkud si pidistrana Pirátů /cca 1700 členů/ osvojuje právo otevřeně bonzovat v Bruselu a k obrovské radosti konkurence cíleně koncernu a A. Babišovi takto hrubě škodit?

Nejlepší odpověď
anonym

Třeba už jen tím jak agrofert vznikl, de fakto odcizením Petrimexu, pro který Babiš pracoval a v jehož zájmu měl jednat (jenže on jednal hlavně ve svém zájmu a Agrofert Petrimexu doslova vyfoukl pod nosem za nějaké mizerné 2 miliony). Viz https://www.mi­lionchvilek.cz/cla­nek/jak-babis-k-majetku-prisel …

Jediný důvod, proč to Babišovi prošlo a Petrimex jej za to nemohl žalovat, je ten, že nestihl o 3 dny termín, dokdy žalobu podat mohl. Prostě si těch Babišových machinací v rámci firmy všimli, až když už bylo pozdě.

Takhle bezpáteřní prostě Baťa nebyl, vypracoval se ode dna prací a ne podvodem.

Další odpovědi
Kepler

Ta dvě impéria se moc srovnávat nedají. Agrofert je různorodý konglomerát všeho možného, kde neexistují nějaké pevnější vazby mezi podnikem a zaměstnanci. Baťa byla za první republiky rodinná firma, kde si šéf byl velmi dobře vědom, že jeho nejlepším kapitálem jsou právě zaměstnanci a tak jim poskytoval odborné vzdělávání a slušné bydlení. Jestli dnešní Baťovy podniky v zahraničí pokračují v této tradici nevím, ale odhaduji, že ano.

Hlada

Podnikání Tomáše Bati vzniklo postupně z malé rodinné firmy na základě znalosti oboru, vzdělání, uplatněním u nás nových pracovních postupů, nahrazením ruční práce jednoúčelovými stroji, zainteresováním zaměstnanců na výsledku, mimořádnou sociální péčí a t.d. Další podniky vznikaly reinvestováním zisku, stavělo se téměř vždy na holé louce. Z chudé obce v zaostalém kraji vybudoval nejmodernější město s prvními mrakodrapy, způsob vzdělávání v Baťově škole nebyl dosud překonán. „Baťovák“ byl pojem. Metody práce se osvědčily i za socialismu ve Slušovicích.
Agrofert je různorodá směsice podniků nesourodých oborů, který nevznikl vývojem, ale obchodováním, nejspíš na základě informací, které nebyly veřejně přístupné. Podnik není známý žádným převratným způsobem práce, jako spíš nekorektním způsobem podnikání a pochybným využíváním dotací.
Právo bonzovat v Bruselu může každý, nejen významná politická strana. Je naprosto v pořádku, že je jednání politiků sledováno i v průběhu volebního období a je možné proti nepravostem veřejně vystoupit. Neznám osobně ani z vyprávění, že by se někdy v minulosti u nás pořádaly tak obrovské masové demonstrace, které by si financovali sami demonstranti a které by měly podporu tolika významných lidí.

Klaproth

Baťa nebyl ministr financí a premiér. Bonzování v Bruselu Babišovi nijak neškodí, on s Agrofertem nemá nic společného, to nevíš?

Pepa25

Problém není v Babišově konglomerátu, ale v tom, že je SOUČASNĚ předseda vlády! T. Baťa byl pokud vím max. starosta Zlína, J.A. Baťa dával národohospodářské návrhy (Budejeme stát pro 40 milionů), ale nerozhodoval o nich.

Mc Merkurion

… jde o politiku, kdyby ANO nevyhrálo, bylo by to každýmu putna, tak jako si ostatní poslanci přihrávaj státní dotace (proč se například dotovala sjezdovka na Monínci? ), tak bylo i mnoho průšvihů s dotacema, které jsou daleko větších rozměrů …
… je mi vcelku fuk, co se děje, ale jedno vím jistě: kdyby těch remcalů (jak tvrdí milion chvilek) bylo opravdu tolik, tak jak je možný, že ANO vyhrálo volby ??? taky podvodem ??? asi jo, ono totiž, když nejni demokraticky po jejich, je potřeba výsledek změnit, byť násilím >>> jakou pak stranu a ideologii nám to připomíná ??? …
… že se nikdo nepídí po bytech OKD, to byla panečku krádež, a kdo ji má na prstech ??? no přeci ona strana, která tvrdí, že dluhy se maj platit jen když se to netýká jí,přeci ta strana, která na Babiše nejvíc nadávala, ale jelikož by se nedostala ke korýtkům,vzdala se svých slibů voličům … tyto poslance maj chtít jejich voliči odvolat, pak by žádný problém s Babišem nebyl, jelikož by nesestavil vládu … ale to jaksi oněm „nejchytřejším a nejzmocněnější“ z oné komediantské bandy nedochází …
… a velmi se divím, že i jinak rozumní lidé, o kterých jsem si mysle, že umí poznat kecy a dezinformace, dokázali skočit na lep jejich řečičkám …

Bobek 2

Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco Babiš je téměř nepokrytý oligarcha, tak Baťa měl politický vliv jenom nepřímý. Ale zase si ho neidealizujme. Četl jsem paměti jednoho člověka, který v té době byl nějakým ředitelem v Kolbence či kde, a ony se v té době dělaly taky docela velké kulišárny. Baťa byl oblíbenější hlavně proto, že se o „své lidi“ opravdu viditelně a nepřehlédnutelně staral – i když z dnešního hlediska nám může připadat, že svému impériu vládl tak trochu feudálním stylem. A po Baťovi toho taky mnohem víc zůstalo – Baťova městečka, továrny, kanál, světoznámá firma a značka… Po Babišovi zatím jen řepka, čapí hnízdo a mezinárodní ostuda.

Kryšpín

Dudu práskalo se za skopčáků, při budování socialismu při pokusu o lidskou tvář v socialismu, v normalizačním socialismu, tudíž to má hluboké kořeny u části čecháčků, tudíž než vybudujeme kapitalismus bude se vesele práskat dále. Ale važme si tohoto moudrého seskupení možná nám zlegalizují bobule a hned se bude lépe žít.

hapiky

Nelze srovnávat zkažené kuřecí s voňavým biftekem. Ať si každý domyslí kdo je Babiš a kdo Baťa.
Společného mají jen to první písmeno v přijmení.

dudu

To je bída když se hlavy otevřené hádají o písmenka, ale nikdo se nezamyslí např. nad tím:

  • o co opravdu „chvilkařům“ jde? Rozhodně netahají lidi na náměstí jen kvůli tomu, aby donutili pana Babiše odstoupit z pozice premiéra a stát se kmotrem, nebo aby stát zastavil nezastavitelné (zatím) dotace Agrofertu. Provedení a perfektní organizace jejich akcí totiž nekoresponduje s tím, že by je měl na svědomí někdo s takto naivistickými cíli. Nevyplývá z toho a to zcela zřetelně , že „chvilkaři“ moc dobře vědí, co dělají, a jen klamou tělem. Byť se s tím veřejnosti a především svým podporovatelům nesvěřují,
  • mzdy hlavních protagonistů překvapivě nejsou hrazeny z veřejně deklarovaného transparentního účtu Milionu chvilek. Stále totiž nevíme, kdo tedy těch osm ne-dobrovolníků vlastně platí, tedy kdo je jejich zaměstnanavatel, kterému skládají účty a vykazují práci. Lze rozumět lidem pod pódii, ale de facto zcela cizí jsou lidé na pódiu!

Pepa25

Vidím, že jste opravdu nic nepochopil. Zkuste si přečíst moji odpověď ( i když chápu, že otázka byla jen řečnická, vy prostě panu premiérovi věříte). Opravdu je to tak složité, že je nutné vymýšlet teorie o jakémsi zákulisí?

Bobek 2

hapiky: „Společného mají jen to první písmeno v přijmení.“ – nechci být hnidopich, ale i druhé písmeno v příjmení.

hapiky

Ano, ale to druhé se zdá býti méně podstatné.

Mc Merkurion

@ge0rge: … chtělo by to nějakej relevantní odkaz, ne od ubrečené bandy, která se snaží pohřbít demokracii …

anonym

A dnes ? Dnes se Babišův styl vyčůránka moc nezměnil a do politiky šel proto aby firmě dohrál miliardové dotace ze státních rozpočtů – zákon o střetu zájmu obešel jen formálně skrze svěřenecký fond. To také Baťa nedělal. Ti dva se nedají srovnávat.

anonym

Dalo by se říct že zatímco Baťa makal, Babiš vždy jen parazitoval. Z počátku parazitoval na petrimexu ze kterého dokázal ukousnout podvodem obrovský mus. Dnes parazituje legálně na státních rozpočtech skrze dotace a pro úspěch žádosti o dotace jako vysoce postavený představitel státní správy v tom lepším případě jen získává interní informace (v horším případě se personálně nepřímo zbavuje těch které přidělování dotací jeho firmám jakkoliv komplikují). To je fakt hodně odlišný styl.

dudu

ad ge0rge: i kdyby jsi měl pravdu /a tu nemáš/ je nesporné, že na rozdíl od jiných firem, jejichž majetek byl rozkraden, koncern dává práci 33 tisícům lidí a vyprodukovaný zisk zdaňuje ve prospěch ČR. Bez dotací, které čerpá Agrofert zcela legálně by těžko mohl konkurovat nadnárodní konkurenci.

anonym

„těžko mohl konkurovat nadnárodní konkurenci.“ … Jinými slovy si Babiš do politiky pro ty peníze daňových poplatníků z ČR i EU dojít musel. Neměl chudák jinou možnost :)

dudu

tak dobře: těžko by mohl čelit nadnárodní konkurenci, která je rovněž z různých zdrojů a ještě vydatněji dotována. Nezapomínej, že existuje pojem rovnost podmínek a to i pro dotace.

anonym

Rovnost podmínek je narušena existujícím střetem zajmů premiéra a žadatele o miliardové dotace.

anonym

Ale právě v tom je problém. Kdyby dotace čerpal bez tohoto střetu zájmů nikdo by nic nenamítal.

dudu

Víš ty co by následovalo, pokud by Babiš hypoteticky z pozice premiéra odstoupil? V souladu s volebními výsledky a nepsanými politickými pravidly by ANO nadále náleželo křeslo šéfa vlády. Pan Babiš by do něj instaloval jiného politika ze svého hnutí a sám by si šel sednout do poslaneckých lavic. Předně by tak přestal být formálně ve střetu zájmů a Agrofert by mohl čerpat dotace, aniž by mu hrozilo, že do toho někdo hodí vidle. Ovšem opravdu by se tím zamezilo tomu, aby byl pan Babiš zbaven jakéhokoliv vlivu na proces jejich přidělování?

anonym

A kdyby Petrimex nepropásl termín do kdy mohl svého zaměstnance žalovat za obří zpronevěru nejspíš by se jeho vstup do politiky neobešel bez amnestie.