mosoj

Proč 1 je jedna, 2 je dvě atd. atd.

Jaký je algoritmus vzniku tvaru arabských číslic ,
Doplňuji:
Tak tu prezentaci jsem měl na mysli. Alespoň nemusím kopírovat.

Nejlepší odpověď
annas

Vkládala jsem stejnou otázku:. Jenže odkaz na vysvětlení je nefunkční.

Uvažovali jste někdy nad tím, proč 1 + 1 = 2, 2 + 1 = 3 atd. Čím je výjimečná v tomto směru nula?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uvazovali-jste-nekdy-nad-tim-proc-1-1-2-2-1-3-atd-cim-je-vyjimecna-v-tomto-smeru-nula

Vkládám odkaz na prezentaci – vlevo dole stačí posouvat ze stránky 1 dále ..

http://www.au­thorstream.com/Pre­sentation/wis­tariecz-1444586-cisla/
Jinak nadpis Jak vznikla Arabská Čisla

Protože text nejde kopírovat, odpovím stručně: Logika původu arabských čísel – úhly. Jednička 1 úhel, 2 dva úhly atd.

http://www.au­thorstream.com/Pre­sentation/wis­tariecz-1444586-cisla/

Další odpovědi
Dochy

Proč na to hledáš nějaký algoritmus? A proč zet vypadá takhle „Z“ ?
Obávám se, že to je nedohledatelné… Ti co vymýšleli písmo neměli prostředky k průběžnému psaní deníku. Pokud by měli, pravděpodobněby necítili potřebu vymýšlet písmo 😉

MK44

Zda má vznik cifer nějaký algoritmus, nedovedu posoudit. U 1,2,3 to vypadá, že vznikly z jedné, dvou a tří čárek. Prostě to někdo, ani ne tak v Arábii jako spíš v Indii, začal čmárat. Kolem roku 1000 n.l. (±) se dostaly i do Evropy. Buďte rád, že obchodníci píšou ‚jednoduché‘ 29,99 Kč. Jen si představte, kdyby to psali číslicemi římskými … 😉

Co se týče slovního tvaru, má toliko lokální platnost. Už za humny mají eins, zwei, drei …

Doplňuji:
Netuším sice, k jaké čertovině Vám ta presentace bude dobrá. Ale když jedna rada lepší než druhá – čistě ze sobeckého hlediska, abych měl svědomí čisté – pro všechny případy zkoukněte i např: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Wes­tern_Arabic_nu­merals

Tam se ovšem úhlů nedopočítáte …

zjentek

nemělo by to být spíše v kategorii jazyky? Zvláště u těch, kdo si na to potrpí? :o :o

arygnoc

presne z toho stého dôvodu, prečo sa dnes v školách učia deti „písať“ „tlačeným“ – čo najviac zjednodušiť a zjednotiť písmo.

ten algoritmus sa volá škrabopis, lenivosť, zjednodušenie, zjednotenie znakovej sady.

Funna

to je ale blbost, ta prezentace s úhly…si někdo vymyslel podivnou teorii a upravil si tvary čísel k obrazu svému…ani novodobá čísla, ani staroarabská tak nikdy nevypadala.. http://www.ge­neze.info/poj­my/subdir/his­torie_cisel.htm

mosoj

Jo, jo jedna rada lepší než druhá !

annas

Na anglickém netu se o této prezentaci hodně diskutuje.

Wikipedie uvádí, že jde o lidovou etymologii původu, obloučky u písmen zavedli později muslimové. Nula je mnohem mladší.
Když nic jiného, pomůže dětem ve škole.

Objevují se i další teorie vývoje číslic, hodně u Francouzů.

Jínak dávno již tomu, dávno:-))

arygnoc

annas, spochybňovanie nuly alebo dotaz „Čím je výjimečná v tomto směru nula?“ každého matematika nadvihne až po strop (niečo iné je hľadisko lingvistické).

zavedenie nuly (0) priviedlo využitie matematiku a prácu s ňou do úplne inej dimenzie (logickej, významovej, ale i symbolovej [nie symbolickej!]).