looser

Problém vo vzťahu. Poraďte mi čo v takejto situácii robiť. Ďakujem

Mám 20 rokov, priateľka má 17, sme spolu už pol roka. Všetko sa začínalo tak krásne, videl som v nej dokonalú osobu s ktorou si viem predstaviť budúcnosť, ona to stále tak aj vníma lenže problém je že ja mám pocit že za tých 6 mesiacov začínam odhaľovať jej pravú tvár, chyby ktoré mi dosť vadia a neviem čo mám robiť..milujem ju, ona milujem mňa, hovoríme si všetko ale je tu ten problém že už dlhší čas mám pocit že sa ma snaží ako keby využívať alebo neviem ako to nazvať. Ona tvrdí a vždy tvrdila že jej je blbé ked jej niekto niečo kupuje, pozýva ju, no v poslednom čase si akosik zvyká že ju stále pozývam ja, síce sa jedná o smiešne veci ako je čaj alebo víno alebo niečo podobné ale mne to skrátka vadí pretože som vysokoškolák a nezarábam..mám nasporené peniaze na účte čo som jej povedal že to je taká moja rezerva, no mám pocit že to zneužíva..a najhoršie na tom je že ked jej aj ten napr. čaj zoberiem tak ona povie že nabudúce platí ona, no vždy penaženku vytiahnem prvý ja a ona čaká kým zaplatím a nepovie ani len Ďakujem!..som z toho už na nervy a neraz som jej vravel že si nevie vážiť peniaze čo je pravda..Bol by som strašne rád keby mi dáte nejakú radu ako tento problém vyriešiť.

Nejlepší odpověď
huxa

Řada lidí tento problém neřeší, je slušnost, že muž platí. Nicméně jako ty uvádíš, nedá se to praktikovat delší dobu. Proto se vymysleli dvě praktické řešení-jednou platíš ty, podruhé ona, jestli si říkáte všechno, řekni jí to, že takto to budete dělat ;)
poté je ještě jedno řešení-oba platíte pouze za sebe, je to ještě praktičtější (v minulém příkladu může zaplatit za vás za oba čaj za 40Kč a podruhé ty víno za 200Kč, v tomto případě se to nestane), nicméně tento způsob má velmi velké ALE. Hodně to partnery od sebe odlučuje a takovéto vztahy dlouho nevydrží (existují samozřejmě početné vyjímky).
Jelikož jste oba studenti, mohli byste si najít nějakou společnou práci, kterou byste dělali a za vydělané peníze z této činnosti byste platili společné výdaje, které teď musíš platit ty i za ni.
Přeji ti, ať vám to spolu aspoň dalšího půl roku vydrží :)

Další odpovědi
Funna

úplně jednoduše…prostě jí do očí řekni řekni, že ti to vadí…a uvidíš, jaká bude její reakce…

Drap

Vzájemně si o tom na rovinu promluvit. Pokud jsi student bez příjmů, bylio by zřejmě vhodné o takovéto společné platby se rozdělit. Pokud nebudete schopni se rozumně dohodnout, bylo by zřejmě vhodnější rozejít se. Ono se to totiž časem nezlepší, spíše podstatně zhorší.

anonym

Finanční gramotnost mezi partnery je ve vztahu to nejdůležitější co existuje, když není dostatek finančních postředků, tak to vždy skřípe.
Když jsem začal chodit se svou manželkou, tak jsem byl docela rozhazovačný, když jsem měl nějakou korunu, tak jsem ji rychle utratil. Oba jsme v té době již pracovali a měli jme měsíční stálý plat, samozřejmě jsem platil výdaje v domácnosti (elektřinu, plyn, popelnice, telefony a jiné), ale sem tam jsem koupil nějakou prkotinu (pro mne to byla „důležitá“ věc).Manželka se zase starala o potraviny, oblečení a další nezbytné položky. Zkrátka to bylo tak, že jsem týden před výplatou neměl v peněžence nic. Pak přišla manželka s takovou věcí, zavedla sešit, kde jsme psali kolik jsme vydělali a za co jsme to utratily, nejdříve se mi to nelíbilo, ale pak jsem tomu přišel na chuť, protože jsme měli oba přehled, kam se nám „ztráceli“ peníze. Na základě toho se člověk rozhodl jestli to, či ono potřebuje a samozřejmě, když jsme potřeboval koupit něco dražšího, tak jsem se spolu dohodly. Tím si udělal člověk přehled jak na tom je a zvedla se mu finanční gramotnost, dnes toto již nepotřebujeme, naučil jsem se žít bez notesu a zapisování, hodně nám to pomohlo.
U Vás je situace horší, protože ještě nevydělávate, takže tam to vidím tak, že Vám nezbyde nic niného, než se podílet na chodu tak, že se budete dělit spravedlivě půl na půl, samozřejmě se musí zohlednit výše kapesného.
Zde určitě nepomůže výmluva, že sis zapoměl sebou vzít peníze, jsi dospělý, takže musíš i dospěle jednat, takže musíš udělat to co ti tu ostatní píší, to znamená si s přítelkyni narovinu promluvit a nastavit si nějaká pravidla, ono to totiž při soužití dvou jedinců jinak ani nejde.
Jestli je rozumná, tak to pochopí, ono není problém rozházet všechny úspory, jste oba mladí takže budete po škole potřebovat peníze jako sůl.
Držím palce, snad vám to vydrží.

odpomass

Rozumně a přímo se s ní domluvit na nějakých pravidlech (pravidelné střídání,…). Lepší radu nemám ;)