Anielle1

Jak vyřešit níže popsaný problém s pozdním dodáním pracovní smlouvy a ohlašovací povinností na ÚP?

Dobry den, jsem evidovana na UP od zari 2018. Od 22.10.2018 jsem zacala chodit do prace. Prace ma personalni oddeleni v jine casti republiky, tudiz mi nedali hned smlouvu. Smlouvu jsem dostala k podpisu az 16.11., ale s datem 22.10. nastupu. Personalistka mi oznamila, ze nahlasena na pojistovny jsem od toho 22.10., jenze ja mela smlouvu v ruce az toho 16., tudiz jsem sla na UP az 17.10.. pani mi nechtela smlouvu vzit, pry musi byt dodrzena ohlasovaci povinnost do 8 dnu od podepsani smlouvy a ze data musi sedet. Na personalnim nevi co s tim, chyba se stala tam, ze provozni od nas personalistce neoznamil skutecnost, ze jsem na UP, tudiz se smlouvou nespechali a poslali ji az za mesic. Nikdo ted nevi co s tim. Nema nekdo najakou radu jak se vyhnout pripadnemu postihu, nebo jaky by ten postih byl? V pripade nejakeho placeni pokut a podobne, bude to platit firma, ktera chybu zpusobila, nebo to bude na me? Dekuji moc za odpovedi.

Nejlepší odpověď
Edison

Tak především jste přistoupila na obcházení zákona: Pracovní smlouva MUSÍ být podepsána před nástupem do zaměstnání, tedy nejpozdeji v den nástupu a to PŘED zahájením práce. Nastoupit kamkoli bez podepsané smlouvy mi přijde jako hazardování se svým vlastním osudem. A to postih za správní delikt je to nejmenší.

Další odpovědi
ivzez

Chybu byste neměla svádět na personální oddělení.

Neměla jste do zaměstnání nastoupit bez pracovní smlouvy, která
musí být uzavřena předem nebo nejpozději v den nástupu do zaměstnání
před zahájením práce.

_____

Nástup do zaměstnání jste měla ÚP oznámit i v případě, že jste nastupovala bez pracovní smlouvy nejspoději do osmi kalendářních dnů od nástupu.
________

Jak už jsem napsala výše, chybu nezpůsobila firma, to Vy jste měla
trvat na uzavření pracovní smlouvy v den nástupu a dodržet zákonnou
lhůtu plus správný postup při ukončení evidence na ÚP.

Podle mne teď ÚP Vaši evidenci ukončí sankčně pro nedodržení lhůty. Pokud by tomu tak bylo a pokud Vaše nové zaměstnání skončí ve zkušební době, budete se moci znovu zaevidovat na ÚP až po šesti a po tuto dobu si budete muset sama hradit zdravotní pojištění.

Pokuta Vám žádná nehrozí. Pokud by ale hrozila, povinnosti uchazeče
o zaměstnání jste porušila Vy, nikoliv Váš zaměstnavatel.

Drap

Tak toto ti zřejmě nikdo tady neřekne. V termínu jsi nepředložila smlouvu, musí to tedy nějak řešit ÚP