hubenej

Kam nahlásit nekalé praktiky při vyplácení mzdy v NSR?

Dobrý den. Pracuji již rok na smlouvu v prádelně v NSR u Pirny. Ve smlouvě mám dva výplatní termíny, a to k 15. dni zálohu a dobírku do konce měsíce. Bohužel zálohu nedostávám k 15., ale ke konci měsíce a zbytek až v polovině následujícího měsíce. Pokaždé tam žebrám o výplatu a odpověď je, že nemá. Kdo se ozval, dostal vždy výpověď z kapacitních důvodů a nedostal zbytek peněz. Přes veškeré stížnosti na pracovním úřadě v Pirně v NSR se nic neděje a pouze se smějí, že to je chráněná dílna. Poradíte, kam to nahlásit??? Češi jsou tam za otroky, a když odejdou, nedostanou zbytek výplaty a někdy i několik výplat. Je to problém většiny Čechů pracujících zde přes kopec v NSR legálně se smlouvou i pojištěním atd. Děkuji

Odpovědi
ivzez

Nechce se mi to teď dohledávat v německých zákonech, ale logicky by
měla záloha být splatna koncem měsíce a dobírka do 15. následujícího
měsíce. (Mzdu nelze zpracovat před skončením měsíce, za který náleží.)

Mzda je splatna až po vykonání práce, u nás je obdobím splatnosti
mzdy celý následující kalendářní měsíc. (Kdyby zaměstnavatel vyplatil
mzdu za únor 31. března, bylo by to v pořádku.)

Máte-li přesto o postupu zaměstnavatele pochybnosti,
obraťte se na německý ÚP – pokud by situaci nemohl
řešit přímo on, nasměruje Vás dál.

anonym

Nejmenuje se ten zaměstnavatel Josef Novák?