eso123

Problém s matematikou- procenta

Pěkné odpoledne. Dostali jsme velmi problematický papír s různými rovnicemi a příklady, zvádl jsem v podstatě všechno, ale na tom nejzákladnějším jsem asi pohořel.

Příklad zní:
Lednička byl zlevněna o 20 procent a pak zdražena o 5 procent. Nyní stojí 11 235 Kč. Kolik stála lednička před zlevňováním?
A jsou i možnosti

  1. 10 804
  2. 13 375
  3. 12 520
  4. 12 790

V případě Vaši odpovědi napište, prosím jak jste toho docílili, abych se tu už příště nemusel ztrapňovat s takovou v podstatě banálností jako jsou procenta.

Odpovědi
anonym

DÚ tady neřešíme – takže jen napovím – pro každou změnu o X % musíš použít jiný základ.
A kdyžtak si změny ceny ´rozepiš´ – třeba – kolik procent původní ceny byla suma po zlevnění? Pokud ti to ani tak nebude jasné, zkus si detailně napsat výpočet procent pro libovolnou sumu (ideálně tak, že úplně původní základ bude mocnina 10 – ať jsou jasně názorná procenta) a výpočet si ´projeď´ od ´konce´ se sumou z tohoto příkladu.

arygnoc

b.

je to skutočne trápne.

ale postup.

x – pôvodná cena.

80×/100 – cena po zlacnení, nazvime ju y.

cena po zdražení je

105y/100 = 8400 / vydelíme 100 a dostaneme počet % aktuálnej ceny z pôvodnej ceny

pôvodná cena = 11,235/84*100 /=13,375

Awe

Jednoduše… 11 235/105100­=10700/80100=13375