gliiiik

Problém s grafickou kartou

Dobrý den, potřebovala bych poradit (jsem na počítače úplný trotl). Nedávno se mi pokazil notebook, mám Acer Aspire 5520g. Odnesla jsem ho do opravny a bylo mi řečeno, že má vadnou grafickou kartu, která je hodně drahá (cca 3500kč) a nevyplatilo by se to kupovat. Opravář říkal, že bych ji mohla sehnat někde na netu, kde lidi prodávají náhradní díly, pak bych mu ji přinesla a on by ji vyměnil. Teď nevím jestli mám hledat tu samou co je v notebooku a nebo tam můžu dát i jinou. Na netu jsem našla, že doporučují tuhle: ATI Radeon Mobility HD3650 512MB DDR2 MXMII. Našla jsem jednu, která je podobná : ATI Mobility Radeon HD3650 MXM2 256MB DDR3, ale všechny „písmenka a čísla“ nejsou úplně stejné, tak nevím jestli to vadí a bude se do notebooku hodit. Mohl by mi někdo prosím poradit? Díky

Odpovědi
cochee

To je dost složitá problematika. Grafické systémy v noteboocích zdaleka nejsou tak flexibilní a zaměnitelné jako ve stolních PC. Přesto však k jisté standardizaci došlo. Standard se jmenuje MXM a má několik odrůd, doporučuju k přečtení toto: http://www.mxm­.borec.cz/ . Jak vidíte, máte štěstí a máte notebook podporující tento standard. Karty, které uvádíte, jsou v podstatě „sourozenci“ lišící se pouze množstvím paměti a její „generací“ (DDR II versus DDR3, představte si ten rozdíl třeba jako auto Fabia první a druhé generace), vlastní srdce grafických karet (grafické procesory) jsou stejná. Takže ano, pokud výrobce notebooku vyloženě něco nepos…l, měly by být uvedené karty zaměnitelné. První ve vámi uvedeném pořadí má dvakrát více paměti než druhá karta, ale o generaci starší, tudíž pomalejší. Možná by tím pádem nemusel být rozdíl mezi nimi ani tolik poznat.

Zdroj: http://www.mxm­.borec.cz/