Avatar uživatele
Kiki_na1

Problem s carkou

Co je gramaticky správně?
Dobrý den, pane učiteli nebo
Dobrý den pane učiteli,

Zajímavá 0 před 874 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ve škole jste se učili, že 5. pádem voláme, tedy oslovujeme, že při rozboru se z věty 5. pád vyčleňuje a rozebírá samostatně.

Takže ve větě nemusí být, proto se z obou stran, odděluje od tdxtu čárkou, nejen na konci, jak napsala Ametyst,.

Použijeme-li jednoslovný pozdrav např. Ahoj Jano, čárka se nemusí psát,

Viz příklad dobrý den, paní učitelko! Pro ověření správnosti jako vžřd vkládám odkaz, i když vím.

odkaz https://www.va­setexty.cz/2015/06/­09/psani-carek-osloveni/

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Justin1

Jako první větu nebo i první odstavec bych napsal: „Dobrý den, pane učiteli.“ Čárka odděluje oslovení „pane učiteli“ od zbytku věty. Pokud by věta po oslovení pokračovala, byla by čárka i za oslovením.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

První je správně: za oslovení patří čárka. Představ si to napsané třeba jako dopis, na dvou řádcích: dobrý den na prvním, pane učiteli na druhém. Jasná čárka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Ametyst: Píšeš „za oslovením“, ale dál řešíte „za pozdravem“. Takže nemohu říct, že by to mně něco osvětlilo.
Pokud by to bylo s dalším textem, pak bych tam čárku dal..

Dobrý den,
pane učiteli můžete mi prosím…

Ale

Dobrý den pane učiteli,
Obracím se na Vás…

Další věc je, že některé zdroje tvrdí, že ten pozdrav do dopisu ani nepatří…

Představa, že na píšu:

Dobrý den,
Pane učiteli,

Obracím se na Vás

a už se mi otvírá kudla v kapse…

Můj názor. Dopisy já opravdu nerad a čeština není přímo můj koníček.

Avatar uživatele
Justin1

V mailu bych na začátku napsal samostatnou větu: „Dobrý den, pane učiteli.“

V dopise bych nepoužíval pozdrav. Začal bych oslovením „Pane učiteli,“ nebo „Vážený pane učiteli,“ a na novém řádku bych pokračoval (s malým písmenem) v první větě.

Avatar uživatele
annas

tak je to správně. Oslovení na jeden řádek, protože jde o 5. pád, končí čárkou a na dalším řádku pokračuje text malým písmenem.

Avatar uživatele
annas

Nedje jen i dopis, id když budet třeba psát, Netuším, proč Karle, můj názor nesdílíš. Jd eo to, 6. pád je oslovení, které je do věty vložené, rozdbírá se samostatně.

Avatar uživatele
annas

Ach jo, kdysi byla desetiprstová metoda výhodná, ale když nemám v pořádku ruce – křživý malíček, je spíš na škodu. Rtuce začaly pstá na mechanickém, elektrickém, elktronickém psaním stroji, pak n aklávesnici. To celkem nevadilo, až když mám nepoužitelný malíček, takže prstyx se posouvají doleva. Chtěla jem jít n operaci, ale
chirurg mnš říkal, že je to mikrooperace, která se nemusí povést, takže jsem ho poslechla. cvičím s malíčkem masíruji, ale nením, nevím, zda ho napravím. Kdo nepíše všemi desesti, těžko pochopím, když ostsatní prsty mají nučený pohyb, i když jsou posunuté.

Nejde jen o doopis, ale i když budete v textu někoho oslovovatm musí být jméno odděšlené z obou stran čárkami.

Nový příspěvek