bigbít

Pro koho se chystá Nobelova cena?

Kolik lze jmenovat laureátů na Nobelovu cenu a u koho se očekává, že ji v nejbližší době obdrží a za co to bude?

Odpovědi
led

Citujem: (google preklad)
Nominace na Nobelovu cenu, je pouze na pozvání. Nobelova výboru pro fyziku (a jiné výbory) posílájí důvěrné formuláře pro osoby, které jsou schopné a kvalifikované nominovat. Jména kandidátů a další informace o nominacích můžou být odhaleny až o 50 let později.

Níže je uveden stručný popis procesu zapojeny do výběru laureátů Nobelovy ceny za fyziku

Září – Nominační formuláře jsou odesílány ven. Nobelův výbor posílá důvěrné formuláře na zhruba 3.000 lidí – vybrané profesory na univerzitách po celém světě, laureátů Nobelovy ceny ve fyzice a chemii, a členové Královské švédské akademie věd, mezi ostatními.

Únor – pro předkládání žádostí. Termín dokončení nominaci formuláře musí být doručeny Nobelův výbor nejpozději do 31. ledna následujícího roku. Výbor obrazovky nominací a vybírá předběžné kandidátů. Asi 250 do 350 jména jsou nominováni jako několik jmenovatelé často předkládá stejný název.

Březen-květen – konzultace s odborníky. Nobelův výbor posílá jména předběžných kandidátů jmenovaných odborníků speciálně pro jejich hodnocení práce kandidátů '.

Červen-srpen – Psaní zprávy. Nobelův výbor sestavuje zprávu s doporučeními bude předložena k akademii. Tato zpráva je podepsán všemi členy výboru.

Září – Výbor předkládá doporučení. Nobelův výbor předloží svou zprávu s doporučeními na konečné kandidátů na členy akademie. Zpráva je projednána na dvou zasedáních sekce fyziky Akademie.

Říjen – laureátů Nobelovy ceny jsou vybráni. Na začátku října akademie vybere laureáty Nobelovy ceny za fyziku přes hlasování většiny. Toto rozhodnutí je konečné a bez možnosti odvolání. Jména laureátů Nobelovy jsou pak oznámil.

Prosinec – laureátů Nobelovy ceny obdrží cenu. Nobelova cena Slavnostní vyhlášení se koná dne 10. prosince ve Stockholmu, kde se s laureáty Nobelovy ceny obdrží Nobelovu cenu, která se skládá z Nobelovu medaili a diplom, a doklad o výši ceny.

PS.
vzhľadom na to, že kritéria sú niekedy spolitizované, dúfam, že to nebude Usama bin Ladin in memorian – cena za mier… 🙂

Zdroj: http://nobelpri­ze.org/nobel_pri­zes/