mosoj

Pro koho bude platit povinná minimální daň ?

Od roku 2015 bude zavedena pro živnostníky povinná minimální daň 1800 Kč/ měsíc( 21600 Kč rok). Tuto daň budou platit i ti co budou ve ztrátě. Bude to platit i pro podnikání na vedlejší prac. poměr ?
Doplňuji:
Ano dočetl jsem se později, že by to mělo platit jenom pro OSVČ na HPP.
Navíc se bude o tom ještě jednat. To zrušení daňového zvýhodnění to nemůže být pravda. Co by se rušilo za zvýhodnění, když žádné daně neplatí ?

Nejlepší odpověď
anonym

Poslední verze návrhu je kodifikována takto:

  1. Týká se pouze OSVČ, u nichž to je jediným příjmem.
  2. Namísto minimální daně došlo ke kompromisu koalice, kde u těch, kteří dlouhodobě nevykazují daňový základ, ztrácejí nárok na daňové zvýhodnění.
  3. Toto optaření se nebude vztahovat na začínající živnostníky po dobu prvních 3 let po zahájení činnosti.

Tento koncept má teprve projít připomínkovým a schvalovacím řízením, takže ještě může dojít k některým pozměňovacím návrhům a změnám definitivní podoby.
Doplňuji:
Tak právě to potvrdili i na Novinkách:
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/321939-hotovo-koalice-hlasi-shodu-minimalni-dan-pro-osvc-z-programu-vypadla.html

P.S. OSVČ přece nemá žádnou pracovní smlouvu, ale podniká na ŽL.
To, co chybně nazýváš, jako na VPP, zákon definuje jako „podnikání při zaměstnání“ – viz důkaz v odkazu:
http://finance­.idnes.cz/vyho­dy-i-nevyhody-podnikani-pri-zamestnani-fe5-/podnikani.as­px?c=A081215_094412_fir­my_rady_bab

Další odpovědi
anonym

Toto už tady ale před pár lety bylo. Už tady byl asi na tři roky zaveden institut „minimální daně“. Je nesmyslné, aby podnikatelé podnikali, když si nejsou schopni „vydělat“. Znám hodně drobných podnikatelů, kteří trvale vykazují tak nízký zisk, že bych na ně podle daňového přiznání uspořádala sbírku. Zvláštní je, že realita vypadá jinak.
Podvádět se nemá. Zaměstnanec také musí zdanit celou výplatu, tak proč by měli mít výjimku ti, kteří vydělávají sami na sebe.

www

Těm, co neustále uvádějí zisk nula to má být zkrátka zrušeno, budou tedy muset tu minimální platit.
Alespoň tak jsem článku rozuměl.

jendahun

Ocko – zapomínáš,že zaměstnanec má pravidelný plat,každý měsíc mu jde na účet část peněz po zdanění a jiných odpočtů(soc.poj­.),tím to pro tebe končí,máš čisté peníze,nárok na dovolenou,nemo­censkou,žádné náklady.
Toto všechno si živnostník platí sám,kolikrát bez nároku na dovolenou,nemo­censkou,musí platit sociální a zdravotní pojištění ať na to má,nebo nemá.To nikoho nezajímá.Splatnost faktur je někdy tři měsíce i víc,někdy firma než zaplatí,je v likvidaci.Pro spoustu živnostníků 50+ je živnost jediná možnost obživy a nebýt na ÚP.Každý si to může vyzkoušet jaká je to paráda a pohodička.Naši poslanci by si měli došlápnout spíš na ty,kteří toho zneužívají,po­suzovat případ od případu a ne je hodit všechny do jednoho pytle,ták a teď budete platit všichni a nám ubude starost.

Drap

Nelze odpovědět. Zákon ještě ani nebyl předložen. Jsou to jen návrhy.

mosoj

Příspěvek smazán administrátorem.