Privydelek na materske

Ahoj,bydlim u tety a mam moznost mit primo v dome brigadu.Zajimalo by me,jestli kdyz jsem na materske,jestli si mohu touto cestou privydelat.musim o tom rict svemu zamestnavateli?ne­bylo by lepsi dat mu nejdriv vypoved a pak zacit delat doma?muze me prijit nekdo zkontrolovat jestli se plne venuji diteti?diky

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Během mateřské dovolené si přivydělávat nemůžete, ale Vy nejspíš máte namysli dovolenou rodičovskou, která následuje po MD, že. Během si můžete přivydělávat prakticky neomezeně, podmínkou ale je, že výdělek ze zaměstnání bude VEDLEJŠÍ, HLAVNÍM příjmem by měla být podpora v rodičovství, kterou dostáváte, a pak samozřejmě je důležité, aby o vaše dítě bylo náležitě postaráno, pokud jste mimo domov. Je na Vás jestli ho dáta do školky, přenecháte tetě nebo budete mít paní na hlídání, jen nesmí zůstat samo.

Co se týče zaměstnavatele, ten s tím nemá nic společného, pokud budete mít vedlejší příjem (brigádu) pouze během RD, nemusíte mu to vůbec oznamovat, jedině pokud byste pak po nástupu zpět k němu chtěla v brigádě pokračovat.

Další odpovědi
iwetax

Můžete si přivydělat kolik chcete a nemusíte to nikde hlásit o nic nepřijdete. Můžete dělat i na hlavní poměr, musíte ale zajistit dítě jinde než ve státních zařízeních(školka , jesle), Může tak dát dítě hlídat babičce, otci, chůvě nebo do soukromé školky, pak o peníze nepřijdete.
Doplňuji:
ze stránky http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/mater­ska-dovolena.html#do­taz3

:Otázka: Mohu si při pobírání PPM přivydělávat?

Odpověď: Při pobírání PPM si přivydělávat můžete. Nesmíte ale pracovat pro zaměstnavatele, který Vám vyplácí PPM a vykonávat pro něj práci, ze které pobíráte PPM. Můžete tedy pracovat např. na Dohodu o provedení práce, nebo i mít trvalý pracovní poměr u dalšího zaměstnavatele (nesmíte od něj ale pobírat PPM). OSVČ nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Zda si rodiče mohou během mateřské dovolené a při pobírání peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci přivydělat a za jakých podmínek upravují předpisy o nemocenském pojištění. V podstatě lze při peněžité pomoci v mateřství vykonávat činnost a mít příjem ze zaměstnání za zákonem stanovených podmínek. K zodpovězení konkrétních dotazů a problematiky jsou připraveni plátci uvedených dávek nemocenského pojištění, zejm. okresní správy sociálního zabezpečení.

Na nárok na Rodičovský příspěvek nemá přivýdělek ani zaměstnání vliv – důležité ale je, aby rodič, který příspěvek pobírá zajistil řádnou a celodenní péči o dítě (babička, chůva). Pak může mít i hlavní pracovní poměr, OSVČ mohou vykonávat svoji živnost atd.

Toto jsou informace na rok 2010 ze stránky http://www.ba­byonline.cz/

martina1g

Dobrý den, jsem také na MD, při MD si můžete vydělávat a přivydělávat kolik chcete, není to nějak omezené, tak jako když jste na úřadu práce. Jen to nesmí být u zaměstnavatele, u kterého jste zaměstnána mimo MD.