Bičiště

Přívod internetu do domu Společenství vlastníků.

Internetová firma nám nabízí zavedení internetu do domu s tím,že do sklepního prostoru instaluje pouze „krabici“ – vše zdarma.Teprve, když se někdo z majitelů bytu rozhodne pro internet,natáhne mu firma do bytu připojení.Pro nás to znamená uzavřít smlouvu s firmou a s městem,jelikož dojde k využití městského podzemního kolektoru. Připojení k internetu si u nás v domě kdo chtěl, již vyřešil,bezdrátově. Nejlevnější internet tu máme za 250,–/měsíčně,nabízející se firma má 380,–/měsíčně a argumentuje rychlostí internetu.Výbor domu neví, jak se má rozhodnout,jsou tu obavy s instalací,vrtání zdí,vedení kabelů,narušení domu, a pak v průběhu doby výše poplatků,vazba pouze na jednoho dodavatele.Případná změna dodavatele je možná jen se souhlasem té první nabízející se firmy,toto má ve smlouvě.Soustava se musí „krmit“ el. proudem,toto není vyřešeno,firma nechce mít v našem domě svůj elektroměr a prý nám bude platit za odběr elektřiny do rezervního fondu domu. Máte s tím někdo zkušenost? Naše první uvažování zní – nemáme zájem.Děláme dobře? Jsme malý dům s 12 byty.
Doplňuji:

  • Ano,je argumentován i přívod tv signálu
  • Nabídku máme již od 3.firmy
  • Hlasování v domě bude nutné,asi nakonec rozhodne vůle vlastníků

Nejlepší odpověď
Hlada

Myslím, že nejdřív byste se měli hlasováním rozhodnout, jak kvalitní internet potřebujete a pak sami vybírat ISP.
Rozvod optickým nebo metalickým kabelem je rychlejší, stabilnější a bezpečnější, než jakýkoli bezdrát nehledě na narušení fasády a oken různými anténami. Spotřeba routeru je pár wattů, nemá vůbec žádný smysl s ní kalkulovat. Jestli se rozhodnete pro pořádný kabelový internet, tak si prostupy a lišty můžete připravit předem a teprve pak vypsat výběrové řízení na providera. Jestli máte dostupný kolektor, tak nejspíš budete mít možnost výběru z několika nabídek včetně kabelové televize.

Další odpovědi
anonym

U nás v domě (64 bytů a také SVJ) máme dokonce 3 poskytovatele Internetu. Jeden z nich se nám snažil vnutit smlouvu s podobnou klauzulí zákazu jiných firem, ale jasně jsme mu dali najevo, pokud chce „poskytovat“, tak bez této podmínky! A šlo to.
Jinak proč diskriminovat zájemce o internet jednou firmou? Každému vyhovuje něco jiného, jak cenově, tak kvalitou, tak ať si vybere.
Veškeré rozvody jsou ve sklepech taženy pod stropem, tam to není na závadu a dále je to schované ve stupačkách, kde je rozvod elektřiny po domě.
Není to žádný velký zásah do zařízení domu, navíc to SVJ nestojí ani korunu,takže souhlas 75% vlastníků být nemusí. A jelikož se současně jedná o rozvody pro kabelovou televizi, ze zákona je vlastník domu povinen sledování TV umožnit.
A poslední poznámka, jak píše Halda, spotřeba routeru je cca do 50W měsíčně, což je zanedbatelné. A pokud je solidní firma, tak Vám tyto náklady firma 1× ročně uhradí do fondu oprav, jako nám.
Doplňuji:
Pro Hlada: omlouvám se za zkomolení nicku!

Jose1f

Myslím, že jste si na svoji otázku sám správně odpověděl: „Připojení k internetu si u vás v domě kdo chtěl, již vyřešil, bezdrátově.“ Nevidím důvod, proč „přehlasovávat“ někoho, kdo o internet nemá zájem, aby se prostřednictvím společenství zavazoval ve smlouvě s nějakou firmou nebo s městem. Máte-li možnost bezdrátového spojení, potom je souhlas s instalací jakékoli krabičky krokem zpět. Dbejte spíš na to, abyste měli všichni, kdo máte zájem, stejného poskytovatele, a mohli si tím pádem telefonovat navzájem zadarmo. U nás v domě máme někteří internet bezdrátový, někteří berou signál od O2 a někteří internet nemají, protože to nepovažují za nutné.

Johny_r

Jak už bylo řečeno, připojení přes kabel bude každopádně lepší než jakýkoli bezdrát. Kdybych měl v našem domě tu možnost, volil bych určitě kabel oproti DLS nebo bezdrátu.
Rozhodující je vůle nájemníků. Pokud jim stačí to, co mají (byť je to horší než to, co by mít mohli), tak je zbytečné něco řešit. Pokud jim to nestačí, volil bych kabel. Pokud je dům nový a je na něj nějaká záruka, dejte si pozor, aby nedošlo k jejímu porušení instalací potřebných zařízení.