misus

přítomný čas prosty a průbehový

jak se tvoří v angličtine?

Nejlepší odpověď
quentos

kolegyně má pravdu POUZE ohledně přít. času prostého!!

Přítomný čas průběhový: samotná koncovka -ing NESTAČÍ !!! Potřebujeme ještě pomocné sloveso být v přítomném tvaru (tedy I am, you are, he/she/it is…)

Právě hraju fotbal tedy – I AM PLAYING football.
Právě hraješ … YOU ARE PLAYING football
právě hraje – he / she / it IS PLAYING football

ještě poznámka ohledně otázky u přít. času prostého – u 3. os. j. č. se -s klade jen k pomocnému slovesu, u plnovýznamového už ji tedy nepotřebujeme (i mí studenti ji tam občas cpou dvakrát, jedná se o častou chybu). Tedy: Hraje (pravidelně, opakovaně) fotbal? DOES (S)HE PLAY football?
Doplňuji:
Pomelo: to je ale dost podstatné, protože koncovky -ing mají i jiné průběhové časy (minulý, předpřítomný, předminulý, budoucí, předbudoucí…)

Další odpovědi
Vojtěch

Tady je to docela pěkně vysvětleno:

http://www.hel­pforenglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/pritomne/c20070121­01-pritomny-cas-prosty.html
http://www.hel­pforenglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/pritomne/c20061204­05-pritomny-cas-prubehovy.html

Pomelo74

Prostý
I ,you,we,they…play
He,she,it ........plays
OTÁZKA
I,you,we,they...... Do
He,she,it ..........Does
ZÁPOR
I,you,we,they­.......Do not (don't)
He,she,it....­.......Does not (doesn't)

Průběhový
koncovna -ING… I playing football just now.

P.S. Oh ,Zapomněla jsem na to AM,IS,ARE :) Omlouvám se :)