Ganymede

Jak tvořit přítomný čas prostý v angličtině? Kdy přidat koncovku -s?

Chci se zeptat na přítomný čas prostý v angličtině. Všimla jsem si, že se v něm ne vždy přidáva koncovka -s, třeba: Dreams can come true – orič tam s není a kdy ještě tam nebude?
Dalé jsem psala tuto větu a nevěděla zda tam koncovku dát: I think that important is (make nebo makes?) your dream true. Dala bych tam makes jakže ty sny tudíž třetí osoba ale nevím.
Díky za rady:)
PS: nevěděla jsem co napsat jako otázku, tak když tak to někdo přepište díky :)

Nejlepší odpověď
quentos

Koncovka -s v přítomném čase prostém se přidává jen ve třetí osobě jednotného čísla (on, ona, ono), ale s výjimkou modálních (způsobových) sloves. Can je právě jedno z modálních sloves, proto tam -s není.
K té větě – tam nebude dávat smysl ani make, ani makes, nýbrž making – tedy gerundium. (Podmětem jsou ty sny, přísudkem je ono jednoduché „je“). Na naše poměry je to podstatné jméno slovesné – „dělání“, „plnění“ – a musíme dát pozor na slovosled. I think (that) making your dreams come true is important. (Otrocky přeloženo „myslím, že plnění snů je důležité.“).
Docela dobře to mají tady: http://www.hel­pforenglish.cz/ar­ticle/20070121­01-pritomny-cas-prosty

Verze Nuk nuk „I think that it is important to make your dream come true.“ je rovněž správně, jen tam chyběl podmět (it).
fgh: zas tak jednoduché to není – neodpovídá to totiž na tu podotázku ;{)>

Další odpovědi
Nuk nuk

Přítomný čas prostý je v angličtině ten nejjednodušší. Tvoří se jen podmětem a slovesem v základním tvaru.
Např.
I study English. I like shopping. My parents live in Prague. apod.

Koncovka -s se dává pouze v případě, že hovoříte ve třetí osobě jednotného čísla:

He studies English. My sister likes shopping. My mother lives in Prague.

Ve třetí osobě množného čísla se tato koncovka nepoužívá.

Ve Vámi zmíněné větě „Dreams can come true.“ , je navíc sloveso „can“, které je výjimkou a koncovka -s se k němu nepřídává nikdy. Tvar „cans“ je chybně (navíc by měl i jiný význam).
Tvar slovesa „can“ se tedy v přítomném čase nemění.
Dreams can come true. I can call him. People can save the nature. Atd…

Druhou větu máte špatně, přesněji řečeno, je na ní znát, že jste si ji přeložila z češtiny.
Správně by měla být asi takto: I think that is important TO MAKE your dream come true. V tomto případě je tedy slovo „make“ v infinitivu.

anonym

Jednoduché.

Zdroj: http://lmgtfy­.com/?q=angli%C4%8Dti­na+p%C5%99%C3%AD­tomn%C3%BD+%C4%­8Das+prost%C3%BD