Pipka

Má podnájemník v družstevním bytě nárok na příspěvek na bydlení? A co může požadovat po nájemníkovi?

Chci se zeptat: má podnájemník, ne nájemník, v DB nárok na příspěvek na bydlení a co může požadovat po nájemníkovi, který ho vzal do podnájmu za dokumentaci, aby měl na příspěvek nárok?

Odpovědi
Drap

Jestli má nárok, posoudí až úřad po zhlédnutí všech dokladů. Po nájemci nepotřebuje nic požadovat. Vše by mělo být ve vaší vzájemné smlouvě.

Kepler

Nárok na příspěvek má nyní jen ten, kdo má v místě trvalé bydliště (pobyt). Po nájemci může chtít souhlas s přihlášením k trvalému pobytu, ti však s tím většinou nesouhlasí (i když z neopodstatněných obav). Sociálka může přiznat příspěvek na bydlení také v případě umístění v azylovém domě. Tady si ale nejsem jistý, jestli také nedošlo ke změně – nejlépe si to zjistit na sociálce.

Pipka

děkuji za radu ,ale co přesně by v tě smlouvě mělo být ?Musí bý rozepsáno přesně kolik se platí za vodu ,ohřev atd nebo stačí např.že se platí na nájem a služby jako je tvu ,teplo ,voda atd.3000 a že elektřinu a plyn podnájemník hradí přímo dodavateli??

Kepler

Pokud se jedná jen o dluh na vodě (jak tomu rozumím), tak by ta výše zálohy na vodné a stočné měla být rozepsána, aby bylo zřejmé, jaký dluh vznikl. Anebo dokladovat zaplaceno na zálohách bylo tolik a tolik, skutečné vyúčtování všech položek tolik a tolik.

Kepler

Doplňuji: čistý nájem by měl být samozřejmě uveden zvlášť.