Avatar uživatele
jitu

Příspěvkové dárcovství krve ve mzdě..

Pokud si odběr krve nechám proplatit, můžu uplatnit na tento den placené volno? A jestli ne tak jak bude proplacen tento den(musím si vzít třeba dovolenou nebo mít třeba neplacené volno?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kropitko před 4229 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Zákoník práce – Zák. 262/2006 Sb.,Část VIII., Překážky v práci, Díl 2

Překážky v práci z důvodu obecného zájmu: Hlava I:

Překážky v práci na straně zaměstnance

§ 203 Jiné úkony v obecném zájmu) Pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu zaměstnanci

d) k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Více ve zdroji
Doplňuji:
Teď se ale musím přiznat, že jsem z toho nepochopila, jak to je v případě, že si necháte odběr zaplatit.
Takže pokud je má odpověď neúplná,tak se omlouvám.

Zdroj: http://www.fnbrno.cz/Article.a sp?nDepartmentID=1390&nArticle ID=2414&nLanguageID=1

Upravil/a: kropitko

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Je to dobrovolne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jambalaya

Při dárcovství krve máte nárok na volno. Zda placené či neplacené je jedno, pokud to výslovně neuvádí zákoník práce, Kropítko :-). Jiná věc je pak u odčitatelné položky na daň, ta v případě placeného dárcovstí nelze uplatnit.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony