Ketyna7098

Jsem studentka a chtěla bych se odstěhovat k příteli, který ještě bydlí s rodiči. Mám nárok na nějaký příspěvek?

Dobrý den, je mi 18 let a jsem studentem střední školy, chtěla bych se odstěhovat k příteli, který ještě bydlí s rodiči. Chodím na brigádu, ale z té nemám stálý příjem. Mám nárok na nějaký příspěvek? Potřebuji nějaké potvrzení od mých rodičů? Popřípadě jak se to řeší? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědi
ivzez

Chápu, že byste ráda bydlela se svým partnerem, ale napřed byste si
na to OBA měli vydělat a opatřit si samostatné bydlení. Ani od jednoho
z Vás by nebylo fér „pověsit Vás na krk“ rodičům partnera.

Pokud se za svého přítele neprovdáte, budete stále posuzována společně
se svými rodiči. → Není moc pravděpodobné, že byste dosáhla na některou
dávku státní sociální podpory nebo pomoci v hmotné nouzi.

Potvrzení od svých rodičů nepotřebujete, potřebovat budete souhlas rodičů
svého přítele. Samozřejmě budete povinna přispívat na náklady na bydlení.
Stravovat byste se měla „za své“, neměla byste se nechat živit partnerem nebo
jeho rodiči.

Vaši rodiče k Vám mají vyživovací povinnost, dokud se nebudete
schopna živit sama (dokud se připravujete na budoucí povolání).
Do vyživovací povinnosti ale nespadá příspěvek na bydlení jinde.
(Bydlení máte zajištěno u svých rodičů.)

Jak se to řeší?
Dostuduje se, najde se práce a samostatné bydlení.
(Takto by to bylo v pořádku pro všechny strany.)

Drap

Pokud ti je 18, nepotřebuješ od rodičů potvrzení. Na příspěvky nelze takto jednoznačně odpovědět. Příliš málo informací.. Podle příjmu přítelových rodičů by bylo snad možné dosáhnou na příspěvek na bydlení. Další dávky budou závislé na příjmech tvých rodičů. Přesně ti odpoví a dají všechny informace na sociálním útvarů tvé obce, nebo obce s rozšířenou pravomocí.

Alesh

Pokud jsi studentka, pak rodiče mají vyživovací povinnost. Pokud se chceš odstěhovat a oni ti ale zajišťují bydlení, nepředpokládám, že máš nějaký nárok vymáhat náklady na toto bydlení. A je taky téměř jasné, že s tebou, jak se říká vyběhnou. Pak by ses musela obrátit na soud, ale to je varianta poněkud „na palici“.