Přirostlá předkožka u miminka

Můj půlroční syn má přirostlou předkožku. Kamarádka mi říkala, že ji musím přetahovat, jinak bude muset jít na operaci. Je to nutné? A pokud ano, jak si mám počínat? Nemůžu mu třeba nějak ublížit?

Odpovědi
Jarda

Trpelive a kazdy den pri koupani pretahovat co pujde. Ne silou, ale co to pujde. Pro male dite to neni prijemne, proto se asi bude vzpouzet, ale chce to trpelive delat. Timto zpusobem se v pripade, ze neni srostla prilis da problem vyresit nebo alespon minimalizovat.
Pokud bude predkozka prirostla, pak se v pozdejsim veku chodi na zakrok. Kdy udelat zakrok musi urcit detska lekarka (ale myslim, ze to byva kolem 5 – 6 roku veku). Rozhodne z toho nemusite mit strach, neni to nic brutalniho, delaji to ambulantne.

Jolllie

Zkoušet přetahovat občas ano, ale určitě ne denně. Někde se dokonce píše, že není dobré jí přetahovat do dvou let věku (mám také chlapce, ale přetahuju „sem tam“). Problém by nastal kdyby se nemohl vymočit, to bych šla hned k doktorce popř. na ambulanci :)

Phoebe

U půlročního dítěte to ještě není žádný problém, předkožka se někdy odděuje až déle. Většinou e to považuje za problém až kolum 12 měsíce věku dítěte. Některý dětský dr Vám řekne přetahujte, jiný pravý opak. No podle mne by se přetahovat nemělo, jen klasicky při večerním koupání ale určitě ne přetahovat co to jde!To se tam spíš nadělají praslinky a začne to hnisat!

alenka901

předkožka se uvolňuje postupně, někomu v roce, jinému v pěti letech.
Po roce-roce a půl se může po koupeli lehounce zkoušet přetahovat, ale jen tak, aby to nepůsobilo žádné nepříjemné pocity, pokud to nejde, nechat být.

Lencis

Nemám chlapce, ale kdybych měla asi bych se spíše ztotožnila s tímto názorem:

„Období, kdy dochází k separaci od žaludu, je různě dlouhé a věk ukončení vývoje je individuální, u malého procenta chlapců až v 17. roku života. "Urychlování“ vývoje násilným přetahováním je nebezpečné a kromě velmi vážné parafimózy může vést v důsledku mikrotrhlin ke skutečným srůstům. Po ukončení vývoje zůstává předkožka, po oddělení od žaludu, přichycená na jeho spodní stranu úzkým pásem tkáně – tzv. frenulem. Je to sexuálně nejcitlivější část penisu a při cirkumcisi (tj. obřízka, chirurgické odstranění předkožky – např. z náboženských důvodů) bývá odstraněna.

Pokud je kompletní konglutinace předkožky, penis omývejte jen zvenku teplou vodou, nejlépe pod proudem. Je potřeba si uvědomit, že neporušená předkožka poskytuje přirozenou ochranu a dítě by mělo být první, kdo předkožku stáhne. Pokud se předkožka začíná uvolňovat, stahujte ji, jen dokud to jde samo, jemně, nikdy ne násilím a nesnažte se zbytečně proces separace urychlit. Pokud nejde vůbec, nepokoušejte se o to a omývejte genitál tak jako ostatní části těla.

Násilné stahování předkožky – nikdy se násilím nesnažte o přetáhnutí předkožky přes glans. Nebezpečím je vznik akutního stavu – parafimózy. To znamená, že předkožka (ještě fyziologicky zúžená) uvázne za glansem a způsobí přiškrcení krevního proudu. V případě, že předkožka nejde stáhnout zpět, je nutné urychlené chirurgické řešení. Dalším nebezpečím je vznik mikrotrhlin, které mohou (kromě rizika infekce) vést k vzniku srůstů a vzniku skutečné fimózy. U větších chlapců: poučte vašeho syna, předejdete tím vzniku parafimózy, aby předkožku nikdy nestahoval násilím.

Stahování předkožky v koupeli – nepokoušejte se stahovat předkožku v koupeli, protože při natahování se předkožkový „svěrač“ otvírá, což umožní vniknutí koupelových nečistot a usnadní vznik infekce. Stahování předkožky v nečisté vodě není hygienické."

více na odkaze:

Zdroj: http://www.ro­dina.cz/dotaz57341­.htm