Avatar uživatele
led

Pripravujete sa na dnešnú noc čarodejníc?

dnes v noci sa spája pohansky sviatok a cirkevným na vítanie jari. Sviatok sa pôvodne slávil o splne, ktorý bol najbližšie ku dňu, ktorý je presne medzi jarnou rovnodennosťou a letným slnovratom.

vítaní ste všetci! ehmm aj aliendronček…
nezabudnite si zobrať ohňovzdorné oblečenie, keby sa náhodou aliendrone zmýlil

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%A1len%C3%AD_%C4%­8Darod%C4%9Bjnic

Upravil/a: led

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? jirka F, da ny, hapiky před 720 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
GM

Ne, letos nepoletím. Bolí mě koleno.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Hlavně jsem zvědavý, jestli ona Morena bude tak krásná jak se povídá.
Krása se nemá pálit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Ano, v naší maličké obci se připravují všichni. Vatra se stavěla celý den. Dětem se udělá malý ohníček, přes který mohou skákat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Vysavač mám naleštěný. Koště nemám, jen umělý smeták (nená turbo). Už jen skáknout pro buřty do masny :D
Přeji všem prima den a hezký, nedělní, 1. máj.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

hapiky, Morena bola krásna, ale ľudia si ju mýlia s Marou, ktorá bola zlým duchom, ktorú pôvodne na jar vyháňali..
Ako už to v histórii chodí, pre podobnosť mien si ich cudzinci a hlavne vierozvestci z Ríma mýlili. Im bolo jedno či Morena, alebo Mara, hlavne, keď mali na koho zviesť krutú zimu, Slovanských bohov. A Kresťanstvo aj v nevinnej Morene videlo prekážku pri získavaní (uver, alebo zomri) ďalších veriacich. Ale kedže sa ľudia nechceli zbaviť starých bohov, tak ju zaradili do osláv Vítania Jari a chuderu Morenu spálili, alebo utopili ako kacírku.

Zdroj vám nevložím, ale verte – neverte slavnosti Moreny boli, sú a ešte dlho budú.

Avatar uživatele
Ametyst

Da ny: Díky, Tobě také, a letos už žádné sněhové vločky. 🙂

Nový příspěvek