led

Pripravujete sa na dnešnú noc čarodejníc?

dnes v noci sa spája pohansky sviatok a cirkevným na vítanie jari. Sviatok sa pôvodne slávil o splne, ktorý bol najbližšie ku dňu, ktorý je presne medzi jarnou rovnodennosťou a letným slnovratom.

vítaní ste všetci! ehmm aj aliendronček…
nezabudnite si zobrať ohňovzdorné oblečenie, keby sa náhodou aliendrone zmýlil

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%A1len%C3%AD_%C4%­8Darod%C4%9Bjnic

Nejlepší odpověď
GM

Ne, letos nepoletím. Bolí mě koleno.

Další odpovědi
hapiky

Hlavně jsem zvědavý, jestli ona Morena bude tak krásná jak se povídá.
Krása se nemá pálit.

Ametyst

Ano, v naší maličké obci se připravují všichni. Vatra se stavěla celý den. Dětem se udělá malý ohníček, přes který mohou skákat.

da ny

Vysavač mám naleštěný. Koště nemám, jen umělý smeták (nená turbo). Už jen skáknout pro buřty do masny :D
Přeji všem prima den a hezký, nedělní, 1. máj.

led

hapiky, Morena bola krásna, ale ľudia si ju mýlia s Marou, ktorá bola zlým duchom, ktorú pôvodne na jar vyháňali..
Ako už to v histórii chodí, pre podobnosť mien si ich cudzinci a hlavne vierozvestci z Ríma mýlili. Im bolo jedno či Morena, alebo Mara, hlavne, keď mali na koho zviesť krutú zimu, Slovanských bohov. A Kresťanstvo aj v nevinnej Morene videlo prekážku pri získavaní (uver, alebo zomri) ďalších veriacich. Ale kedže sa ľudia nechceli zbaviť starých bohov, tak ju zaradili do osláv Vítania Jari a chuderu Morenu spálili, alebo utopili ako kacírku.

Zdroj vám nevložím, ale verte – neverte slavnosti Moreny boli, sú a ešte dlho budú.

Ametyst

Da ny: Díky, Tobě také, a letos už žádné sněhové vločky. 🙂