Adam H.

Brání něco připojení pračky pomocí prodlužovacího přívodu, pokud bude průřez vodiče dostatečný?

Připojení pračky pomocí prodlužovacího přívodu

Zdravím,

brání něco připojení pračky pomocí prodlužovacího přívodu, pokud bude průřez vodiče dostatečný? Pračka má být dle štítku jištěna 10A jističem, prodlužovací přívod má průžez 3×1,5 mm², což by mělo být pro tento proud plně dostačující.

Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
mosoj

Nebrání. Pozor na prodlužovací šňůru aby byla podle předpisů třížilová!!!!

Další odpovědi
elkon

Pokud nebude prodlužovák příliš dlouhý a bude mít tři vodiče, tak není problém.

Dochy

Teď si nejsem jist. Určitě měj na paměti, že pračka se zpravidla provozuje v prostředí nebezpečném (vlhké a často stísněné prostory) a je tedy třeba si dávat pozor na specifická rizika… Osobně bych se tomu pokud možno vyhl.

A do vlhkého prostředí se nehodí každá prodlužka a i když se hodí, je nutné s ní zacházet se zvýšenou opatrností.

paul1

My jsme to ve starém bytě měli cca 10 let a bez problémů. Jinou možnost jako použít prodlužovačku jsme neměli. Jen jsem občas při praní kontroloval hmatem kabel a zástrčku, či se nepřehřívá

led

Ano, záleží na tom, ve které zóně se nachází elektrická zásuvka.

„…Při vytváření elektrických instalací v koupelnách, sprchových koutech a podobných prostorách je nutné respektovat celý soubor norem ČSN 33 2000 se zvláštním zřetelem na ČSN 33 2000–7–701, která přesně definuje odlišnosti od elektrických instalací v ostatních částech domu nebo bytu.

Podle stupně nebezpečnosti, jsou rizikové prostory rozděleny do zón, jejichž přesná specifikace je v ČSN 33 2000–7–701 pro koupelny a sprchové kouty…“

Více zde: https://www.in­fobydleni.cz/new­s/elektroinsta­lace-4-elektricke-rozvody-v-koupelne/

Poznámka:
platí to i pro pohyblivé přívody, nebo prodlužovačky nn (nízké napětí 230V)

Kryšpín

Pokud to bude 100 daleko tak na konci bude menší napětí

Mc Merkurion

… většinou to nedoporučuje výrobce praček, alespoň dost často to píše v návodě … „Nepoužívejte rozbočovací zásuvky, ani prodlužovací šňůry“ je snad ve všech návodech …

Adam H.

Prodlužovačka by se ve vlhku nenacházela. Pračka je v koupelně, její přívod je před koupelnou, připojen v prodlužovačce s již zmíněným průřezem. Celková délka prodlužovačky 10 metrů – tam by úbytek napětí být neměl, ne?

Hlada

Koupelna je prostor s prostředím normálním. Může tam tedy být obyčejná prodlužovačka bez ochrany proti vlhkosti. 20m mědi 1,5mm2 má odpor 0,24Ω. Prodlužovačka i se spoji by se měla vejít do 0,5Ω. Úbytek při 10A bude asi 5V, ztrátový výkon max. 50W. Pračka hřeje asi 15 min, takže i oteplení bude v pořádku.

Dochy

úbytek napětí je vždy, otázka je jak velký.
Opravdu si teď nevybavím jak je to s bezpečností a předpisy, jistě vím, že se mi to řešení nelíbí.