DaZd

Primát jednotlivce před státem

V knize jsem narazil na pojem „primát jednotlivce před státem“, ale nevím co znamená.(kniha se zabývá tématem občan a právo v demokratickém stá­tě)

Nejlepší odpověď
klumprt

Prvořadá jsou práva jednotlivce před zájmy státu. Třeba Listina základních práv a svobod je plná práv jednotlivce, která stát nesmí překročit, nebo jen za zákonem stanovených podmínek.
V podstatě jde myslím o to, že stát je tu pro blaho občana a ne občan pro blaho státu.

Další odpovědi
ptáč

Zřejmě jde o preferenci. Co který jednotlivec upřednostňuje. Před státem zřejmě vlastní bezpečí a svých blízkých. Aby se měli dobře. Jistotu, zaměstnání…