hapiky

Přilnul kdysi dávno člověk k psu, nebo pes k člověku?

Jde jen o to, kdo na tom měl větší zájem.

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem otázku

Nevíte,kdy a kde došlo k domestikaci psa?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kdy-a-kde-doslo-k-domestikaci-psa

"Možná už před několika desítkami tisíc let začal vlk sledovat tlupy lovců a sběračů a přiživovat se na tom, co za lidmi zůstalo.

K domestikaci psa či vlka došlo dobrovolně. Tak vznikla prvotní závislost, která ještě zesílila, když se člověk usadil a začal ovlivňovat křížení vlků s cílem zmenšit jejich velikost (a nebezpečnost).

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/198897-predek-vsech-psu-prisel-z-blizkeho-vychodu-je-stary-12-az-13-tisic-let.html

Podrobně s možnými příčinamisoužití vlka a člověka je vysvětlené v odkazu. Text se nesmí publikovat bez souhlasu autora, takže nemůžu uvést.

"Pes byl dříve divoké zvíře, teprve časem se přizpůsobil a nechal se ochočit člověkem, tedy zdomácněl. V minulosti došlo ke sporu, zda všechna různá plemena mají jediného společného předka

Jako to bylo se psy v Egyptě, starém Ŕecku a Římě , Číně mnohem víc se dovíte v odkazu.

Julius Caesar prohlásil: " Čím více znám lidi, tím více se mi líbí ps
.
"V Pompejích se našel pod vrstvou popela veliký pes, přikrývající svým tělem dítě. Nápis nad tímto nálezem je: Pes vždy chrání svého pána a je ochotný pro něho i zemřít.

V islámu je přezíraným tvorem.Psi se objevují v literatuře, černí psi sstejně jako kočky jsou spojovánís ďáblem atd.

http://www.efik­x.estranky.cz/clan­ky/historie-psu.html

Další odpovědi
Klaproth

Pes k člověku.

led

Kedysi dávno, ešte v praveku, prišiel Prvý pes k Človeku a povedal: Ty márnotratník, nechávaš po sebe len tak ležať kopu dobrôt, ostanem s tebou a pomôžem ti s tým, načo to zahadzovať do kontajneru.
Dnes už dobrovoľne chodí Človek za Psom a krmi ho, mazná sa s ním (niekedy viac než s vlastnými deťmi) a chodí s ním k lekárovi a ešte mu za to platí (miestnu daň za psa).

ostatné nájdete v množstve otázok na túto tému aj na tejto stránke.

dudu

Není známo, že by se člověk připojil ke smečce. Důležitým činitelem byla odhozená kost.

zjentek

Tohle se neví. Člověk zřejmě některá zvířata vyhledal a ve svůj prospěch vyčůraně domestikoval.

hapiky

Dudu: Otázkou jsem myslel, kdo udělal ten první krok k sblížení, ne přidat se do psí smečky.