Gray Trapper

Příklad s implikací

Dobrý den. Mám takový menší problém s pochopením implikace. Zdálo se mi, že vše chápu dokud jsem nanarazil na jeden příklad, který mi vrtá hlavou. U věty –

  1. Jestliže je Země kulatá, pak je plochá. (1=>0 = 0) nepravda
  2. Jestliže je Země plochá, pak je kulatá. (0=>1 = 1)

pravda
Obojí se zdá být nesmyslem, ale dle tabulky je jeden pravdivý a druhý nepravdivý. Jak je to možné?

Nejlepší odpověď
quentos

Je to totiž v souladu se základní poučkou implikace, která praví, že „z nepravdy může vyplývat cokoliv“. Tudíž z nepravdy „Země je plochá“ může klíďo brďo vyplývat třeba „hrušky rostou na jabloních“ a implikace bude přesto pravdivá.

Další odpovědi
Hudler

Vychází to z předpokladu, když je něco pravda, tak to nikdy nemůže implikovat v lež.
Tedy z pravdy lež neuděláš.