Retko

Priklad pravniho principu – Ne bis in idem, „ne dvakrát o tomtéž“..

Takhle je to na wikipedii

„Ne bis in idem je právní princip „ne dvakrát o tomtéž“, znamenající, že nelze rozhodovat dvakrát o téže věci.“

Muzete nekdo svymi slovy s prikladem vysvetlit???

Diky
Doplňuji:
Diky vsem za odpovedi, ale nevidim tu zadny priklad, kdy tento princip plati…

Nejlepší odpověď
Mapel

Za jeden trestný čin mohu být odsouzen jen jedenkrát. Pokud je trestný čin překvalifikován na přestupek a je ukončeno správní řízení už nemůže být překvalifikován na trestní čin a znovu člověk souzen. Jednou uzavřený případ může být otevřen jen za mimořádných okolností.
Doplňuji:
Jak už bylo řečeno příklad byl napsán. Tak z praxe.

Slovním výrokem byl u postiženého vyvolán pocit nebezpečí, což je hodnoceno jako trestní čin. Policie vše prošetřila a předala na MěÚ k přestupkové komisi. Ta rozhodla domluvou a případ uzavřela. Postižená trvala na trestném činu, ale vše bylo uzavřeno a námitka byla podána po uzavření. Není možné překvalifikovat na trestní čin. Pokud by námitka byla vznesena před uzavřením, tak vše může být překvalifikováno a projednávat dle jiného paragrafu. Je to dostačující příklad.

Veškeré podobnosti s reálnou skutečností jsou čistě náhodné.

Další odpovědi
Drap

Vysvětlení je, že pokud byl někdo za něco pravomocně odsouzen, nemůže být za tutéž věc souzen znovu.

zzzzz

Pokud tě jednou odsoudí, že si něco ukradl, a rozsudek nabyde právní moci, a nebude využito mimořádného opravného prostředku, tak už tě za to, že si tu věc ukradl nesmí podruhé soudit. Říká se tomu, překážka věci již rozhodnuté.
Neplatí to ale vždy, já mám dvě pravomocné rozhodnutí soudu v téže věci. Jedná se o exekuci. Oba rozsudky říkají, že nic platit nemusím, že je věc promlčená. Každý je podle jiného zákona. Ten z roku 2004 podle občanského, a ten z roku 2012 podle obchodního. A to jim opravdu nic nedlužím.
Právní principy jsou jen teorie a není úplně jasný jejich výklad, každý soud si to vykládá po svém.

Doplňuji:
Já i Mapel jsme ti příklad napsali.
Tak ještě jeden.
Ukradeš auto, dostaneš za to trest odnětí svobody v délce 12 měsíců, rozsudek nabyde právní moci, ty ani státní zástupce nepodáš mimořádný opravný prostředek (dovolání). Trest si odsedíš. Tím je to celé ukončené. Už tě za to nesmí nikdo nikdy znova soudit. Leda že, by si sám požádal o obnovení procesu, s důkazem o své nevině a soud by tvému návrhu vyhověl.

marci1

Nelze zahájit další řízení před soudem, pokud již o téže věci již jiné řízení probíhá.

Awe

Já to chápu tak, že se stačí podívát na naše vyuzené spoluobčany a na občany ČR