Příklad – kontrola

Dobrý večer, chci se zeptat, zda následující příklad počítám správně, pokud ne, uvítala bych nějaké připomínky:)
Mám zlomek:
x/x-5 < 1/2

  • 1/2 + x/x-5 < 0

v čitateli budu mít –2×+10 a ve jmenovateli X-5 < 0

no a teď si určím nulové body: 5,10
vynesu je na osu, takže budu mít interval od (-nekonečno,5), (5,10), (10, + nekonečno)
do daných dosadím znamínka

  • x+10 + + –

x-5 – + +

víme, že hodnota ve zlomku je < 0 tedy výsledek je (-nekonečno,5) sjednoceno (10, nekonečno)
děkuji

Odpovědi
RedC22

x/x-5 < 1/2
x/x lze pokrátit, takže x/x=1
1–5 < 1/2

  • 4 < 1/2

A to platí.
Můžeš tedy dosadit včechny reálný čísla kromě nuly.

Nemyslela si náhodu nerovnici x/(x-5) < 1/2 ? Používej závorky!

anonym

úvahou:
x/x = 1, teda 1–5 < 1/2;
jedná sa o výrok (pravdivý)
dostaneme:

  • 4 <1/2 // *2
  • 8 < 0

výsledok je:
pravda (pravdivý výrok, definyčný obor = –8 (a len –8, nič iné)).