Barinka

Jak se u následujícího příkladu na procenta dobrat správného výsledku?

Zdravím,
chodím na střední školu a byl nám zadán příklad:
Kolik gramů kuchyňské soli máme rozpustit v 600g vody, abychom získali dvacetiprocentní roztok?
P.S. Vzadu v učebnici je výsledek 150 g, mně však stále vychází 120 g.
Pokud někdo ví, jak k tomu dospět, prosím o radu.

Na 120g jsem přišla hodně divně.. :D
600g…100%
X g…20%

x=(600*20):100
x=12000:100
x=120g

Předem díky všem :)

Nejlepší odpověď
Kelt

Roztok, jeho složení je dáno množstvím rozpuštěné látky vůči roztoku (roztok tvoří rozpouštědlo – voda, zbytek je sůl) Protože roztok má být 20%, představuje 600 g vody 80% roztoku, Celý roztok má 750 g , to je 100 %, no a ten rozdíl je 150 g soli. 150 g je 20 % ze 750 g. V knize je to dobře, někteří lidé tomu nerozumí.

Další odpovědi
gecco

Jak jsi dospěla k těm 120g??
😉
Zkontroluj si postup – případně jej napiš do Doplnění…
_____________­_________
K Doplnění – chybná úvaha…
Viz odpověď Kelta (bohužel ti ji ´naservíroval´), tak si ji aspoň promysli – ať se příště tvé úvahy ubírají správným směrem…
😉

JájsemRaibek

Tvůj výpočet je správný, v učebnici je chyba.
č=z.p/100
i jednoduchým výpočtem, kdy 20% je pětina celku vyjde 120. 600/5=120

orwell

Nemůžeš psát, že 600g … 100%, ale (600 + x)g … 100%. Druhý řádek nech beze změny a vezmi to jako přímou úměrnost. Pak ti vyjde to, co je v učebnici.