Lotr2008

Příjde vám etické sníst delfína skákavého?

Je to dost inteligentní zvíře. Bylo by etické ho sníst?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Etické – neetické, žrát se musí. Pokud by nebylo na výběr, tak sežeru i člověka a moc mudrovat nad tím nebudu. Raději bych ale papal prasátko, mňamiky! ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Nejen delfína, i ostatní kytovce. Asiati žerou i psy a Afričané loví i opice. Je mi z toho na blití.

zjentek

V Indii je veliký hlad. Je tam tolika lidí, že neúrodná půda nemůže nasytit všechny. Krávy tam nejedí. Bo etika. Nemohou tam ani pohřbívat do země, protože celá Indie by záhy byla jedno veliké pohřebiště. A tak se nebožtíci házejí do vody. Z nějakého důvodu (možná, aby se tělo nenafukovalo) se jim prorazí lebka, kůže se spálí na popel a takto osmahnutý neboštík se vhodí do řeky a nechá se plynout po proudu, Krišna Bůh ví kam, hlad nehlad. A co za to může? No etika!

anonym

Člověk je taky dost inteligentní zvíře a medvědovi, žralokovi nebo aligátorovi není blbý ho sežrat. Co já bych se pozastavoval nad ňákým delfínem?!

Rokio

Nepřijde. Delfín skákavý je společně se šimpanzem svojí inteligencí nejblíže člověku a také je to exotické zvíře, a proto jsem proti jeho konzumaci.

ElonMusk

V paleolitu byl člověk kanibalem, jedl lidské maso. I dnes se řada lidí hlásí k paleo dietě / paleo stravě. Proč nesníst i delfína?

anonym

Nejsem si jistý, totiž ono je to celé výrazně složitější, než jak se nám to servíruje. Zastánci evoluční teorie v podstatě nikdy neuvidí v něčem takovém problém, dokonce ani v zániku ohrožených druhů (nahradí je jiné, evolučně úspěšnější). Rozlišovací klíč (co ještě jíst a nejíst) dle míry inteligence také není zrovna moc spolehlivý, ten by totiž vedl k závěru, že je možné sežrat i mnohé jedince druhu homo sapiens postrádajících jakékoliv vnější projevy inteligentního chování 🙂

Podle dnešních standardů etiky to samozřejmě v pořádku není, máte raději sežrat krávu, prase či ovci, kterých se řízeně chovají přebytky abyste neohrožovali existenci katalogizovaného druhu, u kterého by bylo nutné napsat do kolonky eliminován „příčina: člověk“, což nepůsobí dobře. Ale právě to, zřejmě z dlouhodobého hlediska velký smysl nemá, evoluce je na eliminaci slabých druhů doslova založena, je to její elementární princip, dělo se to a děje neustále. Takže odpovědí si nejsem zrovna jistý.

Lucyfer

Je to hlavně nechutný :D Psi se považují vesměs také za inteligentní zvířata a někde je jedí.
Správně bychom neměli jíst žádné maso.

dudu

ad zjentek: pane kolego, mýliti se je lidské. Indie má cenné přírodní zdroje: lesy, rybolov, paliva, železnou rudu a mezi jinými ještě zemědělské produkty. Plné soběstačnosti, co se týče potravin, dosáhla Indie od nezávislosti v roce 1947, hluboká chudoba přesto přetrvává.
Problém spočívá hlavně v rozdělení společnosti na kasty a přebujelé byrokracii.

zjentek

Držel jsem se otázky. Co bylo napsáno, znám jen z vlastní zkušenosti z Indie, statistiky neznám, neřeším.

anonym

Proti evoluční teorii tak stojí přístup odlišný, který bych nazval možná frází „na Noemově Arše nesmí nikdo chybět i kdyby měl od druhu zbýt jen jediný pár druhu udržovaný do té chvíle na přístrojích“ 🙂 je otázka, ke které se přikláníte spíš.