EKSOT123

Přihodíte nějaká diakritická homonyma? (Stepovat – štepovat – štěpovat, počestný – pocestný…)

Vím, že jsem použil špatný název, nejde o homonyma… Vzpomněl jsem si na „zákaz věnčení psů“ (u „opravené“ cedule měl pejsek přikreslený i pěkný věneček). Máme to ale kliku(???) s těma doplňkama, když se dívám na německé reklamy na auto „Skoda“…
Během chvíle jsem si vzpomněl na docela dost takových dvojic, trojic i víceřic (zítra je event. doplním do diskuze), ale doufám, že se někdo zapojí.

Nejlepší odpověď
annas

O homonymech a jejich členění si přečtěte v odkazu:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-je-v-cestine-pravych-homonym-a-jake-vsechny-to-jsou

Některá slova se neliší jen diakritikou, ale i jinými hláskami,, ta ale neuvádím.

U jiných jde o homofonní slova, při šumu jejich výslovnost splyne. Ale pojem diakritická se nepoužívá.

Slova, která se liší diakritikou

věz – věž; žvýkání – zvykání; kůra – kúra;. kára – kárá; Řek – rek; Brit – břit; řada – rada; Česťa (Čestmír) – cesta; řez – řež; lak – lák ; láska – laská atd.

Další odpovědi
zjentek

Vysilovat- vyšilovat, moc- moč, líbánky- lízánky,…

EKSOT123

Děkuji. Díval jsem se na ten odkaz o homonymech – jistěže tyhlety podůbky se homonymům nevyrovnají. O tom svědčí i použití v anekdotách. Zatímco vtipů s homonymy je nepřeberné množství, tak zde si momentálně vzpomínám jen na jednostranně erotickou diskuzi prodavače se slečnou ve zverimexu se slůvky kolik – kolík, a dále jak blondýnka uvařila přeslazený lipový čaj (lípa – LIPO).
Ale stejně jsou to někdy překvapivé kombinace a není to úplně k zahození:
Bal – bál\ banka – baňka – báňka\ bez – běž\ bezový – béžový\ Brit – břit\ cáry – čáry\ cech – Čech\ cela – celá – čela\ cep – čep\ cesta – Česťa\ cíle – čile\ cín – čin – čiň\ cinká – činka\ cíp – čip\ cti – čti\ cumel – čuměl\ dal – dál\ dopis – dopiš\ draci – drací\ drahá – dráha\ droždí – drozdi\ dusán – Dušan\ hlad – hlaď\ horečnatý – hořečnatý\ horky – horký – hořký\ hrabě – hrábě\ hrát – hřát\ hrozny – hrozný\ jiní – jíní\ kára – kárá\ krasy – krásy\ rek – Řek\ kanón – kaňon – kánon\ kaz – kaž\ klad – klaď\ klec – kleč\ klíčka – klícka\ kolik – kolík\ koncil – končil\ kos – koš\ kosice – kosíče (kosí mládě? – asi spíš kose) – Košice\ krize – kříže\ krutá – krůta\ kulový – kůlový\ kur – kuř – kůr\ kúra – kůra\ kus – kuš\ Lada – Láďa\ lak – lák\ lan(mn.č.) – laň – lán\ laská – láska\ láskovitý – laškovitý\ lek – lék\ léta – létá\ lez – lež\ líni – líní\ liška – líska\ litý – lítý\ lvice – lvíče\ mami – mámí\ marnící – márnicí\ matový – mátový\ med – měď\ mech – měch\ Mekka – měkká\ mír – miř(divná dvojice)\ mísa – Míša\ mnozí – množí\ moc – moč\ most – mošt\ muže – může\ mys – myš\ napiš – nápis\ obézní – oběžní\ obrany – obraný – obrány – Obřany\ oprat – oprať\ pařát – párat\ pas – pás\ pasák – pašák – pásák\ pata – pátá – Páťa\ paže – páže\ plakat – plakát\ plané – planě – pláně\ planý – plány\ plast – plást – plášť\ plat – plát\ plaz – pláž\ pocestný – počestný\ poraď – pořad – pořád\ praní – přání\ prosit – prosít\ racek – ráček\ rad – raď – rád – řad – řaď – řád\ rada – ráda – řada \ Radek – řádek\ řadový – řádový – Ráďovy\ rez – řez – řež\ řvát – rvát\ rýže – ryze\ šál – sál\ šála – sálá\ salát – sálat\ sešít – sešit\ síla – sila – šila\ slez! – sléz\ směsný – směšný\ štěpovat – štepovat – stepovat\ Turín – tuřín\ uhel – úhel\ věcné – věcně – věčné – věčně\ venčení – věnčení\ veš – ves – věš!\ veselí – věšeli\ věz – věž\ vyleť – výlet\ vymyslet – vymýšlet\ vysilovat – vyšilovat\ zadaní – žádaní\ zadní – žádní\ zadost – žádost\ žár – zář\ zdar – Žďár – žďář\ zebra – žebra – žebrá\ žíla – žila\ zívá – živá\ zvykat – žvýkat

Jistě by se jich našlo ještě mnoho, stačil by nějaký počítačový program.

annas

Počítačový program pomůže, ale spíš zpaměti. Slovní hříčky jsou založeny na homonymech.

Např. Chlapci, nežeňte se. Hnát a ženit.