talka

Přibývá nebo ubývá demokracie ve světě?

Hrozí podle vás nástup populismu a nacionalismu, když neposílíme demokratické hodnoty v Evropě nebo v Evropě panuje únava z demokracie?

Nejlepší odpověď
gecco

Ve světě obecně nemůžu soudit, ale mám dojem, že v ´naší´ Evropě přibývá ´přežranosti´ a rozežranosti, což v kombinaci s tupostí části společnosti (která na populismus ´slyší´ téměř jako na slovo „SLEVA“) rozhodně zvyšuje pravděpodobnost výskytu různých extrémních skupin.
Mám dojem, že se obecně máme příliš dobře – příliš dobře na to, aby to vydrželo.
😉

Další odpovědi
ten který je

Mám dojem že v Evropě požírá demokracie sebe sama nesmyslnými vyhláškami,zákony a normami.Primární otázky a hrozby jdou stranou.V důsledku tohoto počínání je ohrožena sama bezpečnost a existence obyvatel starého kontinentu.USA a politice jejího současného prezidenta moc nerozumím.Jako dobrý příklad demokracie se mi jeví Švýcarsko,Austrálie a Nový Zéland.

led

V prvom rade si treba uvedomiť význam pojmu „demokracia“
1 – ak pozrieme na pôvodný význam tohto pojmu, demokracie ubúda
2 – ak novelizujeme tento pojem na „vládu volených zástupcov“ občanmi, demokracie pribúda.
vyberte si.

Agneta

Pěkná otázka (jedna z mála). Demokracie ve vyspělých zemích, jako USA a mnoho evropských, dnes už není tou pravou demokracií, ale autokracií skupin, které k vládě nikoho nepustí. Velmi názorně je to vidět u USA, kde je prezident jen loutkou a země je ve skutečnosti svojí politikou dost fašistická – a demokratická možnost něco změnit neexistuje. V těchto zemích panuje demokracie jen jeden den za čtyři roky, a jinak si pak ta vláda už může dělat, co chce : vyhlásit válku, zakázat lidu co se jí zachce atd., a nemusí se lidu na nic ptát. To je demokracie?
A tím směrem to ve smyslu otázky jde :DDD

da ny

Co si lidé přejí a tedy zvolí, to mají ;)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zas­tupitelsk%C3%A1_de­mokracie
Často mívám pocit, že „demokracie“ je již dlouho jen pouhé slovo…
… a lidé význam onoho slova chápou každý po svém…