iceT

PRIBOUDLY-TAK A TED RADTE.Nasla jsem dva clanky se slovem priboudly,ale nejsem z toho moudra.Pribou­dly=hloupy?

hlasim,ze nemam pravdu,tady jsou vynatky…Az potud přidoudly obrat o forme ze sportovni terminologie „sedi“-jenze hudba neni hod ostepem nebo sprint na sto metru.-Toto je z clanku o Mettalicce.
…pak naskoci cerna obrazovka a pak to spadne s hlasenim nejaky priboudly chyby.-Tento vynatek je z reseni nejakeho problemu s hrou.
Kde se toto slovo vzalo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pod pojmem přiboudlina jsou míněny vedlejší produkty při destilaci etylalkoholu ( líh co se pije).
Takže všeobecně vedlejší produkt něčeho …

Přiboudlina (fusl)
Pod tímto názvem rozumíme všeobecně vyšší alkoholy nebo jejich deriváty, vznikající jako vedlejší produkt při liknavém kvašení.
Jsou lidskému zdraví škodlivé a kromě toho propůjčují lihovině nepříjemnou, až odpornou chuť i vůni. Podle druhu surovin známe přiboudlinu bramborovou, obilní hroznovou a pod.

Vyšší alkoholy vznikající při výrobě originálního rumu, araku, cognacu, nebo žitné, jsou však naopak součástí žádaného aroma. U žitné (nebo whisky) tvoří přiboudlina obilních zápar právě ono zvláštní, charakteristické aroma a příchuť, bez kterých by vlastně nebyly ničím jiným, než čistým lihem.
Množství přiboudlinových olejů zde dosahuje až 0,5 objemových procent, počítáno na absolutní alkohol.
Tak např. pravý cognac musí obsahovati alespoň 30 mg vyšších alkoholů na 100 ccm, řezaný cognac 15 mg.

Přítomnost přiboudliny v lihu je možno zjistiti již pouhým rozetřením zkoušeného vzorku na hřbetu ruky.
Líh se rychle odpaří a zápach bramborové přiboudliny, je–li v něm tato obsažena, – zůstává.
Při dnešním dokonalém stupni výroby lihu je ovšem objev přiboudliny vzácností, ale i důkazem, že líh pochází z pokoutního pramene

Další odpovědi
anonym

já zkoušela něco najít a hodilo mě to na odkaz o priboudlém fyzikovi,to bude asi znamenat zaujatý,nadšený nebo tak něco

1popelka1

IceT, možná reagujete na moji odpověď…. Jak už jsem u ní uvedla, já znám slovo přiboudlý jako hloupý (hloupoučký) nebo pomalý, ale to neznamená, že v jiných oblastech nabývá úplně jiného významu. Na význam tohoto slova by nám mohla odpovědět akorát Annas.
Ale s největší pravděpodobností je slovo přiboudlý odvozeno od slova přiboudlina – vyšší alkoholy z alkoholového kvašení, vedlejší produkt, jak uvádí Mosoj.

Uvádím pár spojení, které jsem našla na internetu. Přiboudlý kal, přiboudlý humor, přiboudlý článek, prosťáčku přiboudlý…

anonym

ano Mosoj má prvdu

mosoj

No vždyť mi to dalo práci než jsem si vzpoměl. Slovo přiboudlina jsem určitě slyšel, ale než jsem si vzpoměl !
Je pravda, že se nyní to slovo téměř nepoužívá. Ani při padělcích lihovin. Asi je nám jedno co pijeme.