Martin Tomča

Přibližně kolik procent výdajů státního rozpočtu v roce 2018 tvořily starobní důchody pro penzisty?

Odpovědi
Edison

Starobní důchody nejsou hrazeny ze st. rozpočtu, ale z důchodového účtu.

Pepa25

Ve schváleném rozpočtu na letošní rok je to cca 31 % (počítáno jako poměr položky „Dávky důchodového zabezpečení“ kapitoly 313 MPSV k celkovým výdajům).
Číselně: 461,3 mld. z 1505,4 mld. Kč.

Pepa25

Edison: nemáte pravdu, tzv. důchodový účet je součást státního rozpočtu. Doporučuju ke studiu web Ministerstva financí ČR:
https://www.mfcr­.cz/cs/verejny-sektor/statni-rozpocet/hospo­dareni-systemu-duchodoveho-pojisten

Edison

Jenže příjmem důchodového účtu není státní rozpočet, ale mj. část sociálních daní. Takže se st. rozpočtu tam jde jen část. Ono je to celý poněkud složitější. Nejspíš proto, aby se v tom NIKDO nevyznal.

Pepa25

Sociální daně neexistují. Pojistné na důchodové pojištění se platí ČSSZ, což je organizace pod Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), proto je pojistné součást příjmů v této kapitole státního rozpočtu. Tzv. důchodový účet je záležitost pouze evidence, viz odkaz, který jsem vložil. Pokud problematice veřejných financí nerozumíte, tak prosím neodpovídejte a netvrdťe, že tomu nerozumí nikdo, vyznívá to dost hloupě.