BELA81

Přibližně asi jaký počet kardinálu byl ve středověku?

Nejlepší odpověď
annas

Ptala jste se na středověk. Z anglického zdroje.

Podrobnosti najdete v odkazu

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.catholicpamphlet­s.net/pamphlet­s/All%2520Abou­t%2520Cardinal­s.pdf&prev=/s­earch%3Fq%3Dhow­%2Bmany%2Bcar­dinals%2Bin%2Bthe­%2BMiddle%2BA­ges%26hl%3Dcs%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3D5s3%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs&sa­=X&ei=mnpBUbyB­C8aVtAb3vIGIB­w&ved=0CFoQ7gEw­BA

Podle pojem kardinál (Cardinalis) byl původně chápán každý kněz , který byl trvale spijen s kostelem.
Ve tředovělku existovali:

I. Kardinál- kněží; II. Kardinál- jáhnů; III. Kardinál-biskupové;

V středověku, byl počet kardinálů padesát tři . Za papeže Alexandra IV (1254–1266) jich bylo jen sedm. Jejich počet vzrostl ve čtrnáctém století, z toho prostého důvodu, že byli dva uchazeči o papežství, jeden v Římě a jeden v Avignonu. Tito kandidáti jmenoval své kardinály.
Až v patnáctém století, před volbou Martina V. byl ukončen tento skandál.
Rada požadovala, aby číslo posvátného kolegia bylo stanoveno na dvacet čtyři a později Rada v Basilejiměla stejný požadavek. Toto číslo se nikdy nepřijalo.. Po reformaci v roce 1555 Paul IV. uzavřel dohodu se svou vlastní duchovní akademií na číslo 40, ale to bylo nakonec zvýšeno na sedmdesát podle Sixta V.- Počet měl navázat na sedmdesát starších druhů Mojžíše. Bylo tedy šest kardinál biskupů, 50 kardinal kněží, a čtrnáct kardináljáhnů. Je zajímavé si všimnout, že Pius XI. zvolil stejný počet, sedmdesát, když rekonstruoval papežskou Akademii věd v roce 1927.

Další informace v již uvedeném odkazu.

Další odpovědi
anonym

Okolo roku 1100 bylo celkem 53 kardinálů – kromě 7 biskupů ještě 28 kněží a 18 jáhnů. Jejich počet pak během středověku prudce klesal, roku 1322 byl redukován na pouhých 20, na kostnickém koncilu byl navýšen na 24 a až Sixtus V. jej na konci 16. století zvýšil na 70. Tento počet byl překročen až ve 20. století za Jana XXIII.

Zdroj: http://www.cs-magazin.com/in­dex.php?a=a2005­051044