vlk samotař

Při spuštění pc. mi hardisk několik vteřin vydává skřípavé zvuky.

Seagate 500GB 7200rpm Vše,ale funguje normálně.

Nejlepší odpověď
cochee

Doporučuju pravidelně zálohovat data, protože podle mě je přidřené ložisko a jednoho dne se disk neroztočí. (Ještě může jít o jednu závadu, ne tak závažnou, ale nejsem si jistý, jestli se dotyčná technologie ještě v současných pevných discích používá.)

Známý měl disk, který vydával strašlivé zvuky od novoty – a přesto jel bez poruchy po celou dobu své morální životnosti. Na to ale nelze spoléhat 🙂

Další odpovědi
arygnoc

niektoré hdd skutočne vydávajú príšerné zvuky.

ale pokiaľ je to nový prejav hdd, zálohovať dáta a pozerať sa po obchodoch po novom hdd.

anonym

Takový zvuk může být i z ventilátoru, než se zahřeje.

bolak

cochee: a když se neroztočí, tak přijde o data? to nejde koupit novej podobnej a jenom vyměnit ty lesklý kolečka?

cochee

Myslím, že by to dokázali v některé ze společností, zabývajících se záchranou dat z harddisků, ale ceny za to IMHO dosahují pěticiferných hodnot. Takže s fotkami a videi z dovolené bych s tím za nimi asi nešel, jejich ztráta zamrzí, ale pro jiné lidi, než jejich tvůrce a majitele, cenu moc nemají.

cochee

Asi jde, ale není to dost dobře možné v domácích podmínkách. Pevný disk se může otevřít v prostorách, ve kterých se prašnost musí blížit nule, sebemenší zrnko prachu usedlé na plotnu disku má za následek, jakoby auto jedoucí po asfaltové cestě najednou přejelo volně ležící žulovou kostku.

bolak

hmm, krutý..

a dají se někde takovýhle informace najít? myslím s tím asfaltem a žulovou kostkou :) (myšleno vážně)

cochee

To bylo jen zpodobnění bez nároku na přesnost, ale někde jsem četl jiné, které asi je odhadnuto vzhledem k poměrům velikosti, že totiž hlava harddisku, plující nad rotující plotnou, se dá přirovnat k dopravnímu letadlu, letícímu cestovní rychlostí, několik decimetrů nad zemským povrchem 🙂