P70

Při namotávání drátu na špulku se drát samozřejmě kroutí. Existuje nějaký způsob, jak tomuto krouceni zabránit?

Dobrý den, v případě, že budu namotávat drát pomocí motoru na nějakou špulku, drát se mi bude přirozeně kroutit. Někde jsem slyšel, že na to existuje jakési ložisko nebo tak něco. Zpětně se mi to už bohužel nepovedlo vyhledat. Neznáte něco takového? Díky

Nejlepší odpověď
Dochy

Nejsem si jist o co Ti jde. O to, že bude drát překroucenej (zrovna při namotávání motorem na poháněnou špulku by tam tenhle problém být neměl – narozdíl od namotávání rukou na nehybnou špulku nebo do kruhu) , nebo to, že se drát ohne podle průměru špulky a až ho budeš odmotávat bude zkrátka ohnutej?

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Pokud budeš namotávat drát ze špulky na špulku (cívku) drát se kroutit nebude. Pokud budeš namotávat (odvíjet) drát ze svitku, položeného na plocho, na špulku (cívku) pak se kroutit bude. Že by existoval nějaký „fórrichtung“ který by tomu zabránil, o tom jsem neslyšel. Jediná pomoc, umístit svitek na druhou špulku a odvíjet z ní.
„Prodlužku“ je možné smotávat rovněž bez překrucování, ale je nutno závity klást k sobě s respektováním „paměti“ kabelu, ne ji „motat“.
Totéž platí třeba i pro hadice.

dubraro

Existují na to strojky a stroje, které se kupodivu jmenují navíječky. Záleží na tom, jaký drát, na jakou špulku a v jakém množství chceš navíjet. Podle toho bude navíječka buď malý mechanismus, který se vejde na stůl a pohání se klikou, nebo mnohatunový stroj.

cukrar

P70, Ve vašem případě, který zmiňuhete, se jedná o převíjení drátu. Z jedné „odmotávačky“ na druhou „navíječku“.
Pokud klubo leží na zemi, a Vy jen namotáváte, určitě se bude drát kroutit.
Nebo jsem nepochopil dotaz?

Kepler

Dochy: jo, přesně o to jde – drát musí být namotáván na cívku stále stejnou stranou jeho průřezu, což se při namotávání na nehybnou cívku neděje. Vzniká torze, proto se po odmotání drát kroutí. Proto se pro namotávání delších kabelů vyplatí mít bubnové prodlužováky http://www.e-zelezarstvi.cz/e­lektro/prodlu­zovacky

Dochy

Jenže v dotazu právě píše o namotávání pomocí motoru na špulku… což by ten problém způsobovat nemělo. (ale ruční odmotávání ze statické špulky už může) Já bych tak rád odpověděl správně, ale nemůžu ☹

Jinak ona i ta dlouhé prodlužka se dá namotat a odmotat ručně, ale člověk musí vědět co a proč dělá.