Mr. Marek

Při které příležitosti si uvědomíte důležitost znalosti minulosti?

Nejlepší odpověď
led

Mnohí si ani neuvedomujú dôležitosť znalostí o minulosti a napriek tomu, z nich nevedome čerpajú.
Ak čítam niektoré otázky a odpovede na tejto stránke, uvedomujem si často, rovnako ako aj iní užívatelia, že neuškodilo by mať mnohým prispievateľom lepšie znalosti minulosti, aby nečerpali z tých skreslených.

Další odpovědi
paul1

Z minulosti se dá čerpat poučení pro budoucnost. Hodně lidí ale trpí hosipem a nadávají na součastnost, přitom co bylo v minulosti, to rychle zapoměli a snaží se ji zidealizovat.

elkon

Třeba když se mě někdo zeptá na něco, co nezažil a já ano.

JežíšKristus

Třeba když si lidi zvolí estébáka do vedení, který provolává, že ňikdy ňeodstoupí, a že za mrtvé může opozice

annas

Rovněž obecně na toto téma je v archivu několik otázek.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C3%BDznam%20mi­nullosti%20

Moje otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zivot-je-ted-a-v-nejblizsi-budoucnosti-kdyby-nen

„Život je teď a v nejbližší budoucnosti. Kdyby není. Minulost není možné změnit, lze se poučit, neopakovat chyby“

Ale naposled jsem si uvědomila, když jsem dostala mailem článek „Úpadek a zánik Římské říše podle Gibbona. Velká shoda se současným stavem civilizace“

Mail už nemám, ale našla jsem í na netu.

https://www.ci­tarny.cz/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/sou­vislosti/gibbon-upadek-a-zanik-rimske-rise

Je pravda, že vše plyne, stejně jako voda v řece je jiná, . takže odpoví historie.

Např. co platilo v Ř9mě, platí i dnes.

!„Do země přichází velké množství cizinců.
Občané stále na všechno nadávají.
Literatura a umění se stávají bezduchým. vytváří se planá zábava za každou cenu. Úroveň vzdělání rapidně klesá
Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí. atd. “

--
Ž by Horatius předvídal, že opakované se bude líbit?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Mně vždycky dojímá, jak se nadává na estebaky v čele vlády. Přitom Havel to byl, kdo hned první dny po 17.11.89 pečlivě dbal na to, aby se komunistům a estebákům nezkrivil vlásek na hlavě. Kvůli němu a jeho partě polepšených komunistů neproběhla pražádná debolševizace. Havel rád dělal s estebaky kšefty, viz Junek, Chemapol. Pak se tady po 30 letech neználkovství začnou bez souvislosti s nedávnou minulostí ozývat výkřiky proti jednomu estébákovi. Pozdě. Směšné i smutné.

JežíšKristus

Ametyst: a co mě je do Havla? Havel mě nezajímá, a nevím, kde berete souvislost mezi dnešní vládou a Havlem. Trochu přitažené za vlasy, nemyslíte? Očividně jste Havlem pomatená a musíte ho strkat všude.
Pokud si myslíte, že je vhodné dávat do čela státu agenta Bureše, pak jděte na exkurzi do Ústavu pro studium totalitních režimů – tam vám názorně ukáží, proč jste mimo.

Mr. Marek

JK: S Havlem trefně řečeno. On snad může i za ty mrazy.