Avatar uživatele
Registrovaný

Při kolika stupních zamrzne nafta?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

U nafty, přestože hovoříme o zamrznutí, to není led, co nedovolí v mrazu nastartovat. Palivové čerpadlo a filtry totiž ve skutečnosti ucpou krystalky parafínu, které se vylučují v naftě v souvislosti s klesající teplotou.
Nízkoteplotní vlastnosti jsou proto jedny z nejdůležitějších parametrů motorové nafty stanovené normou. Tento parametr se nazývá filtrovatelnost a je to nejnižší teplota, při které zkoušená motorová nafta ještě prochází přes sítko s přesně definovanou velikostí ok. Zjednodušeně řečeno je to teplota, při které krystalky parafínů neucpou sítko.
Na českém trhu se stejně jako ve většině ostatních států EU distribuuje motorová nafta s rozdílnými nízkoteplotními vlastnostmi v závislosti na ročním období. V termínu od 15. dubna do 30. září se prodává tzv. letní nafta s filtrovatelností 0 °C, od 16. listopadu do 28. února se na čerpacích stanicích musí prodávat zimní nafta zaručující nastartování motoru i při teplotě -20 °C. V období mezi letní a zimní naftou se pumpy zavážejí tzv. přechodovou naftou s filtrovatelností -10 °C. A právě ta je na nebezpečí „zamrznutí“ nejnáchylnější.

Pokud jste v říjnu nebo v listopadu natankovali přechodovou naftu a nádrž dosud nevyjeli, rychle to udělejte. A pokud pojedete teď začátkem prosince na hory, vždy se na pumpě zeptejte, jaký typ nafty mají v nádržích. Když podle předpovědí hrozí vysoké mrazy, doporučujeme koupit tzv. arktickou naftu s filtrovatelností -32 °C. Ta se obvykle prodává v horských oblastech. Pokud ji na pumpě nemají, natankujte prémiovou naftu jako Shell V-Power Racing Nitro+ Diesel. Prémiová paliva totiž mají nadstandardní nízkoteplotní parametry.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/eko nomika/auto/listopadovou-naftu -v-nadrzi-radeji-vyjedte-az-do -sucha-at-ne/r~d734c4fcb7ec11e 6bcb60025900fea04/?redirected= 1483862900

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Když jsem byl v osmdesátých letech na vojně, tak jsme do techniky tankovali naftu NM35 - údajně měla zamrzat při -35 stupních. A civil tankoval NM25, takže měla mrznout při mínus pětadvaceti. Jenže se kradlo a nafta ředila vodou, takže to bylo spíš 25 a 15. Zjistili jsme to, když jsme těch -25 opravdu zažili...


Avatar uživatele
Bronzový

Nafta nezamrzne, ale parafin ztuhne


Avatar uživatele
Bronzový

jen malé doplnění.Zimní vojenská nafta měla značení NM45- údajně ještě do -45°C a letní byla normálně NM35 tedy snad údajně do -35°.Fakt je ten ,že za svou vojenskou éru jsem neviděl naftu v technice "zamrznout",vždy byla v předčističi (tzv sklenička) krásně čistá a tekutá!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

kelley: nafta se nedá ředit vodou, odsadila by se u dna.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Jen doplním: sousloví "krystalky parafinu" je nesprávné. Sice to žurnalisti často používají, ale chemik ví, že parafinické uhlovodíky při tuhnutí krystalky netvoří, je to amorfní hmota. Zdá se ti, že svíčka má krystalickou strukturu?

Avatar uživatele
Bronzový

jáára

+1

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 741
Stříbrný cukrar 689
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 297
Zlatý Kepler 295
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 232

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.