Mirek Vrbka

Při kolika stupních zamrzne nafta?

Nejlepší odpověď
kodl67

U nafty, přestože hovoříme o zamrznutí, to není led, co nedovolí v mrazu nastartovat. Palivové čerpadlo a filtry totiž ve skutečnosti ucpou krystalky parafínu, které se vylučují v naftě v souvislosti s klesající teplotou.
Nízkoteplotní vlastnosti jsou proto jedny z nejdůležitějších parametrů motorové nafty stanovené normou. Tento parametr se nazývá filtrovatelnost a je to nejnižší teplota, při které zkoušená motorová nafta ještě prochází přes sítko s přesně definovanou velikostí ok. Zjednodušeně řečeno je to teplota, při které krystalky parafínů neucpou sítko.
Na českém trhu se stejně jako ve většině ostatních států EU distribuuje motorová nafta s rozdílnými nízkoteplotními vlastnostmi v závislosti na ročním období. V termínu od 15. dubna do 30. září se prodává tzv. letní nafta s filtrovatelností 0 °C, od 16. listopadu do 28. února se na čerpacích stanicích musí prodávat zimní nafta zaručující nastartování motoru i při teplotě –20 °C. V období mezi letní a zimní naftou se pumpy zavážejí tzv. přechodovou naftou s filtrovatelností –10 °C. A právě ta je na nebezpečí „zamrznutí“ nejnáchylnější.

Pokud jste v říjnu nebo v listopadu natankovali přechodovou naftu a nádrž dosud nevyjeli, rychle to udělejte. A pokud pojedete teď začátkem prosince na hory, vždy se na pumpě zeptejte, jaký typ nafty mají v nádržích. Když podle předpovědí hrozí vysoké mrazy, doporučujeme koupit tzv. arktickou naftu s filtrovatelností –32 °C. Ta se obvykle prodává v horských oblastech. Pokud ji na pumpě nemají, natankujte prémiovou naftu jako Shell V-Power Racing Nitro+ Diesel. Prémiová paliva totiž mají nadstandardní nízkoteplotní parametry.

Zdroj: https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/auto/lis­topadovou-naftu-v-nadrzi-radeji-vyjedte-az-do-sucha-at-ne/r~d734c4fc­b7ec11e6bcb60025900fe­a04/?redirected=14838629­00

Další odpovědi
kelley

Když jsem byl v osmdesátých letech na vojně, tak jsme do techniky tankovali naftu NM35 – údajně měla zamrzat při –35 stupních. A civil tankoval NM25, takže měla mrznout při mínus pětadvaceti. Jenže se kradlo a nafta ředila vodou, takže to bylo spíš 25 a 15. Zjistili jsme to, když jsme těch –25 opravdu zažili…

Kryšpín

Nafta nezamrzne, ale parafin ztuhne

Kepler

kelley: nafta se nedá ředit vodou, odsadila by se u dna.

Kepler

Jen doplním: sousloví „krystalky parafinu“ je nesprávné. Sice to žurnalisti často používají, ale chemik ví, že parafinické uhlovodíky při tuhnutí krystalky netvoří, je to amorfní hmota. Zdá se ti, že svíčka má krystalickou strukturu?

jáára

+1