dust8

Při jakém rozmezí teplot nejpomaleji dozrávají banány?

Nejlepší odpověď
annas

1. Samozřejmě určitě nejlepší banány jsou utržené zralé přímo se stromu.

" Banánům se daří v teplých oblastech, kde v zimě nemrzne. Vysoké teploty jim totiž svědčí. Během roku se teplota v Levubu obvykle pohybuje mezi 12 a 35 stupni Celsia.“ Banány potřebují pravidelné dešťové srážky nebo se musí každý týden zalévat..

Od květu do sklizně uplyne asi 3 – 6 měísců.
https://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/102003205#h=5

2. Banány se sklízejí v zelených trsech, když se dodávají na trh mírného pásma , takže dozrávají během dopravy. snížení teploty zvyšuje životnost, a snilžuje kvalitu. Teplota při přepravě nemá být nižší pod 13,5 °C.

Jak proces zrání v tlakových komárách probíhá – dočtete se v odkazu.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ban%C3%A1n

3. . Když koupíte banány, které nejsou zralé tak akorát, samozřejmě nejsou ještě přezrálé, nenecháváme je dozrávat v lednici, ale při pokojové teplotě., nebo ve špíži (nesmí být příliš chladná). Viz bod 1.¨

V některém pořadu v TM jsem zaslechla, že je dobré zabalit stopky do alobalu. Vyzkoušela jsem, opravdu se banánům prodlouží životnost.

Další odpovědi
Bobek 2

Banány se uchovávají při teplotě 11 – 18 °C (optimum 14 °C), nižší teplota nebo průvan mohou způsobit poškození plodu.
https://www.hor­tim.cz/nase-sluzby/zrajeme/

Ve firmě Chiquita platí pravidlo, že do 24 hodin od sklizně musí být banány v balírně zpracovány, zchlazeny na 14 °C a dopraveny do přístavu. Cesta lodí v kontrolované atmosféře, regulující přísun kyslíku a hlavně teplotu v rozmezí 13,5–14,5 °C, trvá 12 až 18 dní. Při pozemní přepravě musí být dodržena přepravní teplota zelených banánů na úrovni 14 °C, což zajišťuje chladírenská úprava kamionů či železničních vagonů. Dozrávání banánů do konzumní zralosti probíhá v dozrávacích komorách při teplotě 14–18 °C a ideální doba je 4 až 8 dnů. správná teplota pro přechovávání a dopravu žlutých banánů je 13–18 °C s tím, že ideální teplota (vyznačená na každé krabici s banány) je 14 °C.
https://eregal­.ihned.cz/c1-23133140-u-ovoce-a-zeleniny-rozhoduje-cas-teplota-a-setrnost

Z toho bych vyvodil, že zhruba těch 11 až 14 °C by měla být teplota, při které banány nejpomaleji dozrávají, ale ještě se nepoškodí.