anonym :D

Při cvičení mi nerostou svaly. Co s tím?

Zdravím! Je mi 15 let a nedávno jsem si domů pořídil jednoruční činku. Má nastavitelnou hmotnost, zatím používám 8 kg. S touto váhou zvládnu 10 zdvihů na každé ruce, přičemž s každou rukou dělám dvě série (pravá, levá, pravá, levá). Síla se mi zvyšuje, vždycky tak po týdnu až dvou přidávám jedno kilo, činka se mi jinak zdá moc lehká. Problém je ale v tom, že se mi absolutně nezvětšují bicepsy, což bylo mým prvotním cílem. Všechny techniky ale dělám správně, tedy alespoň podle internetu. Mírně se rozkročím a přitahuji činku takovým tím rotačním způsobem, přičemž se u toho snažím nijak nepodvádět, maximálně při konci druhé série se mi lehce prohnou boky, když už jsem fakt vyčerpaný. Nevíte teda někdo, co s tím a jak bych si mohl zvětšit objem svalů?

Nejlepší odpověď
Alesh

Musíš se najíst! 😉 Svaly nerostou ze vzduchu, ale z bílkovin.

Další odpovědi
Disraeli

Svaly nerostou při cvičení/posilování, ale při odpočinku, za předpokladu, že správně jíš, aby ti ty svaly narostly (při tréninku se ty svaly „zničí“ přetrhají, při odpočinku regenerují a nabývají na hmotnosti… připravují se na tu větší zátěž/námahu).
Jak dlouho cvičíš? Sám píšeš, že sis tu činku koupil nedávno. Výsledky opradu nejsou hned ANI do pár málo týdnu (takové dva, tři měsíce při tvrdém tréninku a výsledky budou viditelné. Nekontroluj se každý den před zrcadlem a nemysli si, že do týdne z tebe bude korba).
Posiluješ jen bicepsy? Nelze vyloženě cvičit jen jednu partii… ani při hubnutí, když cvičíš tu konkrétní partii, na kterou chceš zhubout, tak na ni nezhubneš, musíš cvičit rovnoměrně. Sice při posilování můžeš nabýt svaly i na té jediné partii, ale měl bys cvičit celé tělo.
Abys s tou váhou nekecal a jedno kilo týdně bude zbytečně moc. A JENOM dvě série? a to cvičíš neustále totéž stejný cvik, stejnou (jedinou) partii, stejné série, několik dní v týdnu?
Nemluvě o tom, že můžeš měnit váhu (větší X menší) a tím měnit i počet sérií a opakování. Například víc opakování a míň sérií s menší vahou (anebo víc opakování i víc sérií s menší vahou), nebo míň opakování a mnohem víc sérií s větší vahou a podobně nebo OBČAS zkoušet maximálky… a způsobů posilování/cvičení máš fakt hodně. Závaží taky můžeš měnit (postupně přidávat váhu samozřejmě ano, ALE není to jediná technika, navíc i tuhle bys měl dělat dobře).

  1. Střídej cviky (nemyslím jen partie, ale i na tu jenu partii střídej cviky, měly by se ty cviky obměňovat, aby se ty svaly šokovaly – a o to při posilování jde… jinak si ty svaly zvyknou na ten jeden konkrétní cvik, který děláš neustále a už nebudou mít pořádný podnět k růstu).
  2. Posiluj správně, tvrdě, celé tělo (kup si i druhou činku)
  3. Správně jez, svaly tvoří svaly/protiny, živiny. Musíš jíst pravidelně a „přejídat se“ (ku poměru toho, jak moc/tvrdě posiluješ). Svaly rostou z toho co přijímají a musí z něčeho nabývat tu hnmotu.
  4. Odpočívej

Hele, tohle jsou ve většině přpadů začátečníci: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QPZSr8zkR5c

_Bůh_

K čemu by Ti prosím tebe byly nějaké svaly v informačním věku? IT inženýři mají počáteční mzdu ve výši minimálně 100 tisíc Kč. Svaly jsou znakem manuální práce. Žena bude raději s bohatým mužem než s dělňasem, potřebuje zajištění pro své potomky.

Kelt

Když jsem kdysi chodil do posilovny, tak mi říkali, že to účinné posílení je tehdy, když už nemohu, ale ještě udělám pár cviků navíc. Taky je důležitý odpočinek a strava. A taky nevím nic o tobě, jak vypadáš. Pokud jsi trochu při těle, tak asi víš, že tuk má menší hustotu než svalová hmota a cvičením ubývá tuku, takže se může obvod bicepsů i zmenšovat, nebo zůstat na stejné hodnotě a to záleží na poměru tuk : svalová hmota.

da ny

Pro budování svalů je zásadní strava (i po cvičení). Sacharidy, bílkoviny a tuky.
Na růstu svalové hmoty se podílí bílkoviny (proteiny). Kdo cvičí potřebuje/může si dovolit větší množství Bezpečné množství přijatých bílkovin je do 1.8g na 1 kg hmotnosti.
Např. při hmotnosti 65 kg, minimálně 65g bílkovin denně. Pokud člověk necvičí a přehání to s bílkovinami v jídelníčku, může ubývat na váze i svalech. Při příjmu více než 1,8 – 2 g bílkovin/1 kg hmotnosti jsou ohroženy ledviny/zdraví člověka.
Hrubá informace: ve 100g masa/kvalitní šunky je kolem 20g bílkovin. Další vhodné zdroje proteinů (zdravé sacharidy a tuky) ve stravě najdete snadno v tabulkách, na internetu.
Nic se nemá přehánět. Někdo je od přírody „nítěnka“.

Disraeli

https://www.svet­fitness.cz/cla­nek/kolik-opakovani-serii/