pooooo

Nevíte, zda je možný převoz osob při stěhování přímo ve „stěhovacím“ autě?

Převoz osob při stěhování

Dobrý den,
budeme se s přítelem stěhovat přes celou republiku, ale nemáme vlastní auto.
Najmeme si stehovací auto s řidičem (nemáme moc věcí), ale jde o to, jestli stěhováci převezou i nás nebo aspoň jednoho? Nemáte s tím někdo zkušenost, jaká je praxe? Jet na novou adresu samostatně mi přijde krkolomné, když nemáme to auto, stěhovák by tam byl možná dřív než my :)
Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
cochee

Zákon o provozu na pozemních komunikacích, § 51 (citace):
(1) Přepravovat osoby v ložném prostoru nákladního automobilu a v ložném prostoru nákladního přívěsu traktoru je zakázáno.
(2) Odstavec 1 neplatí pro přepravu příslušníků hasičských záchranných sborů, příslušníků ozbrojených sil a ozbrojených sborů při plnění jejich úkolů a jiných osob při plnění úkolů civilní ochrany a při živelní pohromě.

Můj kamarád takhle vezl asi před 6 lety několik lidí v ložném prostoru v pouhé dodávce a přišel kvůli toho o řidičské oprávnění, nemá ho dodnes.

Samozřejmě – pokud bude v kabině stěhovacího auta volné místo, lze využít – stěhovací auto se neřídí pravidly pro přepravu nebezpečných nákladů ADR, tam by to jen tak možné nebylo.

Další odpovědi
Edison

Vlak je opravdu rychlejší. Náklaďák má maximálku 90km/h. V nákladním prostoru nelze přepravovat osoby, pokud k tomu není přizpůsoben/vy­baven.

Kepler

Celkem běžnou praxí je, že se osoby vezou ve stěhováku. Jeden a možná i dva v kabině spolu s řidičem. Pokud ta možnost není, tak i v nákladovém prostoru, který by měl být alespoň zaplachtovaný, nebo skříň. Z hlavy ale nevím, za jakých podmínek to je možné.

ivzez

Já jsem při stěhování jela v kabině s řidičem a závozníkem.
Jak je to s případnou přepravou osob v nákladním prostoru, nevím.

Podle mne byste mohla na začátku stěhování chvíli pomoci
s nakládáním a potom jet vlakem napřed. Váš partner by pak
mohl jet se stěhováky v kabině.

cukrar

Můžete jen jen v kabině, na sedadle k tomu určeném, a připoután.
Jak někdo píše, že na ložné ploše, tak to je nesmysl, přestože se to v předminulém zákoně mohlo.
Tuším, že ještě v roce 1994 to šlo.

Honzyn14

Hele my jsme třeba řešili stěhování v dodávce zapůjčené přes internetové stránky https://dodav­ky.online/ a skvělé to bylo v tom, že měla vepředu v kabině tři místa na sezení, takže jsme se tam vlezli úplně všichni 🙂