Avatar uživatele
Registrovaný

Převod družstevního podílu v roce 2014

Kolik zaplatím daň z příjmu z převodu družstevního bytu, když jej prodám za 1 200 000,-Kč. Mám zde hlášený trvalý pobyt 8 let, avšak nájemní smlouva je na mne napsaná ( převod členských práv) před 1 rokem?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Prodej družstevního bytu, pokud nebyl převeden do vlastnictví, není vlastně prodejem bytu, ale pouze ,,úplatným převodem dispozice k bytu" dosavadního člena SBD na nového člena. Není k tomu potřeba ani souhlasu družstva, které pouze tento převod eviduje. Úhrada za převod těchto práv (prodej družstevního bytu) nepodléhá dani z převodu majetku ve smyslu zákona 357/1992 Sb. Družstevní byt totiž zůstává ve vlastníctví SBD a člen SBD tedy neprodává svůj majetek.

Úhrada za převod členských práv a povinností k bytu SBD, ale podléhá dani z příjmu ve smyslu zákona 586/1992 Sb. Zisk z prodeje členských práv je podle §4, odst. 1, písmeno r) zák. č. 586/1992 Sb. sice osvobozen od daně, ale až po uplynutí pěti let od nabytí těchto členských práv. Jinými slovy. pokud bydlím jako člen SBD v družstevním bytě déle než pět let, nemusím ,,z prodeje družstevního bytu" platit daň z příjmu.

....Takže, z textu soudím, že kdybys byl členem družstva více než 5 let, neplatíš při dalším převodu dań z příjmu. Jestli byl členský podíl práv na tebe převeden až před rokem, daň z příjmu při převodu bytu platit budeš.


Avatar uživatele
Zlatý

Jedná se o daň z příjmu. Abys ji neplatil tak musíš buď 5 let vlastnit, nebo vlastnit méně a bydlet a zároveň peníze z prodeje použít do konce následujícího roku na nové bydlení. Nejlépe když zajdeš na finančák a oni to s tebou přesně spočtou, i pokud by si daň platit musel, tak je možné odečíst nějaké položky a daň snížit.


Avatar uživatele
Registrovaný

Ještě jen doplním, pro případ kdy je nutné hradit daň z příjmu, že daňovým základem je rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou za převod družstevního podílu, samozřejmě je li tento rozdíl vyjádřen kladným číslem.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.