annas

Převedete verše básně s názvy staročeských pokrmů do současné češtiny?

Zakudlaná polévka,
slunce do ní svítí.
Není-li v ní krupice,
je to kozí pití.
Doplňuji:
Sama jsem byla překvapená, jak se změnily názvy pokrmů. Staročeská zakudlanka se dělala z podmáslí a vajíčka, pokud se nezahustila, připomínala kozí pití – česnečku, někdy také voděnku.

Nejlepší odpověď
hanjimka

Zakudlanou polévku jsme doma dělávali.Je to polévka ze zeleniny a je do ní nalitá smetana se zakudlanou-zamíchanou moukou a s paprikou.Takže asi má být hustá ať se toho člověk nají a ne napije.

Další odpovědi
hanulka11

já myslela ,že je to zapražená polévka a
kozí pití je toto

taky dobrý recept – jmenuje se to kozí pití: udělá se chladná voda s domácím ovocným sirupem a s bílým vínem…míchám si to, když idu kosiť křoviňákem v hicu…do jedné petky benzín s olejem a do druhé kozí pití

vagra

Jednoduché recepty,které se mohou místně odlišovat
Kozí pití
0,5 l mléka 4 vejce 120 g moučkového cukru 1 lžička vanilkového cukru 10 kostek cukru
Oddělíme bílky a žloutky. Ke žloutkům nasypeme vanilkový cukr a mícháme do zpěnění.
Mléko uvedeme do varu,pomalu a za stálého míchání přiléváme ke žloutkové pěně.
Směs vlijeme do kastrolu a na mírném ohni zahříváme do zhoustnutí,pak hned krém vlijeme do studené mísy. Za občasného míchání necháme vychladnout.
Tuhý sníh vykrajujeme lžičkou a necháváme povařit v mírně vřící vodě.Necháme okapat.
Na částečně vychladlý krém klademe knedlíčky a dáme zchladit.
Z cukru vytvoříme karamel a tím přelijeme kozí pití přelijeme

ZAKUDLANKA
Nakrájíme 2 brambory, mrkev, celer, petržel a povaříme v osolené vodě s celým pepřem, novým kořením a bobkovým listem.
Mírně okyselíme, zahustíme moukou rozšlehanou ve smetaně.
Na másle orestujeme cibuli, posypeme 1 lžící sladké papriky a přidáme do polévky.
/z Moje recepty/