Avatar uživatele
annas

Převedete verše básně s názvy staročeských pokrmů do současné češtiny?

Zakudlaná polévka,
slunce do ní svítí.
Není-li v ní krupice,
je to kozí pití.
Doplňuji:
Sama jsem byla překvapená, jak se změnily názvy pokrmů. Staročeská zakudlanka se dělala z podmáslí a vajíčka, pokud se nezahustila, připomínala kozí pití – česnečku, někdy také voděnku.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, hanjimka, vagra, anonym, Drap, anonym před 4924 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanjimka

Zakudlanou polévku jsme doma dělávali.Je to polévka ze zeleniny a je do ní nalitá smetana se zakudlanou-zamíchanou moukou a s paprikou.Takže asi má být hustá ať se toho člověk nají a ne napije.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

já myslela ,že je to zapražená polévka a
kozí pití je toto

taky dobrý recept – jmenuje se to kozí pití: udělá se chladná voda s domácím ovocným sirupem a s bílým vínem…míchám si to, když idu kosiť křoviňákem v hicu…do jedné petky benzín s olejem a do druhé kozí pití

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Jednoduché recepty,které se mohou místně odlišovat
Kozí pití
0,5 l mléka 4 vejce 120 g moučkového cukru 1 lžička vanilkového cukru 10 kostek cukru
Oddělíme bílky a žloutky. Ke žloutkům nasypeme vanilkový cukr a mícháme do zpěnění.
Mléko uvedeme do varu,pomalu a za stálého míchání přiléváme ke žloutkové pěně.
Směs vlijeme do kastrolu a na mírném ohni zahříváme do zhoustnutí,pak hned krém vlijeme do studené mísy. Za občasného míchání necháme vychladnout.
Tuhý sníh vykrajujeme lžičkou a necháváme povařit v mírně vřící vodě.Necháme okapat.
Na částečně vychladlý krém klademe knedlíčky a dáme zchladit.
Z cukru vytvoříme karamel a tím přelijeme kozí pití přelijeme

ZAKUDLANKA
Nakrájíme 2 brambory, mrkev, celer, petržel a povaříme v osolené vodě s celým pepřem, novým kořením a bobkovým listem.
Mírně okyselíme, zahustíme moukou rozšlehanou ve smetaně.
Na másle orestujeme cibuli, posypeme 1 lžící sladké papriky a přidáme do polévky.
/z Moje recepty/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek